Bakan Selçuk’a 160 milyon dolarlık EBA TV sorusu

Yayın tarihi: 6 Ekim 2020 Salı 11:22 am - Güncelleme: 6 Ekim 2020 Salı 11:25 am

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir EBA TV’de yaşanan sorunlara değinerek, Dünya Bankası’nın Türkiye’ye ayırdığı 160 milyon dolarlık kredinin nereye harcandığını sordu.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Milli Eğitim Bakanlığı’nca uzaktan eğitim için kullanılan ancak milyonlarca öğrencinin altyapı yetersizliği nedeniyle giriş yapamadığı EBA sistemini gündeme getirdi.

Anlık olarak yalnızca 1 milyon öğrencinin giriş yapabildiği sistemle ilgili Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a yazılı soru önergesi yönelten Emir, Dünya Bankası’ndan alınan 160 milyon dolarlık krediyi hatırlattı.

EBA TV çöktü, veliler isyan etti! ‘Artık hazırız dedikleri bu muydu?’

“PROJE VE SÖZLEŞMESİ İMZALANAN KREDİ TUTARUNA İLİŞKİN KAMUOYUNA BİLGİ VERİLMEDİ”

Emir, “Dünya Bankası ile ‘Türkiye Güvenli Okullaşma ve Uzaktan Eğitim (SSDE) Projesi’ kapsamında 160 milyon dolarlık bir kredi anlaşması imzalanırken Milli Eğitim Bakanı Selçuk, Cumhurbaşkanı tarafından imzalanan projenin 31 Ağustos günü başladığını ilan etti. Proje ile anlık yalnızca 1 milyon kullanıcının aynı anda erişim sağlayabildiği EBA sisteminin kapasitesinin artırılması amaçlanıyor. Ancak o tarihten bu yana proje ve sözleşmesi imzalanan kredi tutarına ilişkin kamuoyuna bilgi verilmedi. EBA sistemi, sık sık kapasite sorunlarıyla gündeme geliyor. Dünya Bankası’ndan tam da bu sorunun çözümü için kredi alındı ancak, halen bir gelişme yok” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk: EBA TV yine çökebilir, garanti veremem

Gazete Duvar’ın aktardığı habere göre CHP’li Emir, Bakan Selçuk’a yönelttiği önergede şu soruları sordu:

  • ‘160 milyon dolarlık tutardan bugüne kadar hangi hizmetler için ne kadarlık bir harcama yapılmıştır?’
  • Dünya Bankası tarafından onaylanan kredi tutarı olan 160 milyon doların tamamı Milli Eğitim Bakanlığı’na aktarılmış mıdır?
  • Proje kapsamında 160 milyon dolarlık tutardan bugüne kadar hangi hizmetler için ne kadarlık bir harcama yapılmıştır?
  • Dünya Bankası’ndan 160 milyon dolarlık bir finans desteği sağlanmasına karşın, halen EBA sisteminde neden bir iyileştirilmeye gidilmemiştir?
  • EBA sisteminin kullanıcı kapasitesinin ne kadar artırılması planlanmaktadır ve mevcut sistem, yeterli kapasiteye ne zaman ulaştırılacaktır?