Bakan Selçuk: Okula iki gün gidilecek

Yayın tarihi: 6 Ekim 2020 Salı 11:42 am - Güncelleme: 6 Ekim 2020 Salı 11:55 am

Eğitimde sınırlı olarak okul öncesi ve 1’inci sınıflara başlatılan yüz yüze eğitimin kapsamı 2, 3, 4’üncü sınıflar 8’inci ve 12’nci sınıfları da kapsayacak şekilde genişletildi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, tüm ilkokulların 12 Ekim’de açılacağını duyurdu.

Yüz yüze eğitim 1’inci sınıfların ardından 12 Ekim’de 2, 3, 4’üncü sınıflar ile 8’inci ve 12’nci sınıflar için de başlıyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yüz yüze eğitimin detaylarını canlı yayında açıklıyor:

Milli Eğitim Bakanı Selçuk yüz yüze eğitim için tarih verdi

– Okullarımızda yüz yüze eğitime aşamalı olarak geçiyoruz. İkinci aşamaya geçmeye hazırız. 2-3-4-8 ve 12. sınıflarımız da yüz yüze eğitime başlayacak.

– 12 Ekim’de yüz yüze eğitime başlayacak öğrencilerimiz haftanın iki günü okulda olacaklar. Çocuklarımızın okulda kalış süresi kısaltılacak.

‘İSTEYEN VELİ GÖNDERİR İSTEMEYEN GÖNDERMEZ’

– Teknik ayrıntıları bu hafta içerisinde sizlerle paylaşacağız. Daha önce veli rızası önemli demiştik. Yine istemeyen velilerimiz çocuklarını okula göndermeyecek. Velisi tarafından okula gönderilmeyen öğrenci uzaktan eğitime devam edecektir.

– Köy okullarında da yüz yüze eğitim başlıyor. İlk ve orta okul kademeleri açılıyor. İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun görüşlerine göre bazı okulların açılmaması ve kapatılması söz konusu olacak.

Erdoğan: Yüz yüze eğitim genişliyor. İlkokul 2, 3, 4, 8 ve 12. sınıflarda eğitim yüz yüze olacak

‘500 BİN TABLET DAĞITACAĞIZ’

– Uzaktan eğitimin ana mecrası EBA’da tüm yayınlarımız günde üç kez tekrar ediliyor. Sorumlu oldukları içerikleri tekrar tekrar izleyebilirler. EBA’da ders anlatımları canlı sınıf uygulamaları öğrencilerimizin hizmetinde olmaya devam edecek.

– EBA destek merkezleri oluşturduk. İnternet ve bilgisayar sorunu olan öğrenciler oradan destek alabilirler. Öğrencilerimiz bu anlamda kendilerine en yakın noktaya ulaşabilirler. Bakanlık olarak 500 bin öğrencimize tablet ulaştıracağız. Önümüzdeki haftadan itibaren öğrencilerimize ulaşmaya başlayacak. Cihazların dağıtım süreci il milli eğitim müdürlükleri tarafından koordine edilecek.

‘CUMARTESİ GÜNÜ EĞİTİM OLABİLİR’

– Öğretmenlerimiz salgın sürecinde eğitimi en sağlıklı şekilde sürdürüyor. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Tüm kademelerdeki evlatlarımızı okullarda buluşturma gayreti içerisindeyiz.

– Cumartesi günü eğitim olabilir, bu tamamen okullarımızın ihtiyaçları ile ilgili bir konu. Okulların ihtiyacına göre esneklik sağlanabilir ancak bunun niye ihtiyaç olduğunun somutlaşması lazım.