Bakan Nebati “yastık altı altını” için tarih verdi

10 Şubat 2022 Perşembe

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yastık altı altınlarının finansal sisteme dahil edileceği tarihi açıkladı. Nebati, açıklayacağı yeni ekonomik sistemin yalnızca altınla kalmayıp, pırlanta gibi değerli taşları da kapsayacağını söyledi.

Bakan Nebati, Londra’da banka ve fon yöneticilerle buluşmasından sonra yastık altındaki altınlar için harekete geçerek bir teşvik paketi düzenlendiğini duyurmuştu. “Kadınların altın günlerine öykünüyoruz” diyen Nebati, 12 Şubat cumartesi günü gerçekleştirilecek programda Kredi Garanti Fonu (KGF) aracılığıyla işletmelere ve ihracatçılara destek sağlamak amaçlı selektif bir finansman destek paketini açıklayacak.

ALTINA KARŞI KAR PAYI

Toplantıda, “Türkiye Ekonomi Modeli” çerçevesinde, yastık altındaki altınların finansal sisteme aktarılması amacıyla atılacak adımlar da kamuoyuna duyurulacak. Nebati’nin açıklayacağı yeni ekonomi paketiyle vatandaşlar götürdükleri altın karşılığında, alım satım farkı ve komisyon olmadan Türk lirasına dönüştürülebilecek bir sertifika alacak, sistemde kaldığı müddetçe de kar payı verilecek.

PAKETTE YALNIZCA ‘ALTIN’ YOK

Nebati’nin açıklamalarına göre, yastık altında 5 bin ton altın olduğu biliniyor. Bunun yanı sıra hedef;  döviz karşılığı 280 milyar dolar edecek olan yastık altı altınlar da değil. Yeni ekonomi paketine, pırlanta gibi değerli taşların da girmesi hedefleniyor.

Başta emtia fiyatlarındaki artışlarla son dönemde küresel bir sorun haline gelen enflasyon karşısında kapsamlı bir yol haritasını açıklamaya hazırlanan Bakan Nebati, alınacak önlemlere ek olarak tüm paydaşların katkısı ve desteğiyle üretici ve tüketici fiyatlarındaki artışların önüne geçmeye yönelik birçok önlem paketine ilişkin bilgi verecek.

ÜST DÜZEY İSİMLER KATILACAK

Yoğun katılımla gerçekleştirilmesi planlanan programda, iş dünyasından üst düzey yöneticilerin, STK’lerin, piyasadaki çatı kuruluşların temsilcilerinin ve kamu ile özel bankaların genel müdürlerinin hazır bulunmaları bekleniyor.

TÜSİAD Başkanı, Nureddin Nebati ile görüşmesini anlattı

TBMM Başkanı Şentop: Cumhurbaşkanı’nın adaylığı ikinci kez söz konusu

Benzer Haberler