Bakan Kurum’dan yurttaşlara: Binalarınızı bir yıl içinde güçlendirin

6 Kasım 2020 Cuma

Bakan Kurum’dan yurttaşlara: Binalarınızı bir yıl içinde güçlendirin

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, hasarlı binaların güçlendirilmesi konusunda sorumluluğu yurttaşlara yükleyerek, “Orta hasarlı binalarda oturan vatandaşlarımız binalarını bir yıl içinde güçlendirmek durumundalar” dedi. Kurum, İzmir’de ‘binası az hasarlı olan yurttaşların evlerine girebileceğini’ öne sürdü.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, alınmayan önlemler nedeniyle 114 insanın hayatını kaybetmesine neden olan İzmir depremine ilişkin İzmir AFAD Koordinasyon Merkezi’nde açıklamalarda bulundu.

Bakan Kurum, “İzmir depremi Binası az hasarlı ve hasarsız olan vatandaşlarımız evlerine girebilirler” ifadelerini kullandı. Kurum ayrıca, orta hasarlı binaların güçlendirilmesi konusundaki sorumluluğun yurttaşlara ait olduğunu söyledi.

Bakan Kurum: Riskli binalarda oturmayalım

Bakan Kurum’un açıklamaları şöyle:

“YIKIM SÜRECİNİ BAŞLATTIK”

Binalara ilişkin yıkım sürecini başlattık. Vatandaşlarımızın taşınmasını sağlayıp riskli binaların yıkılma sürecini yürütüyoruz.

İzmir kardeşlerimize çağrıda bulunmak istersek; enkaz altında sürekli onlarla beraberiz. Acılarını, mutluluklarını yaşıyoruz. Gördüklerini, eksik olduğunu düşündüklerini ya da taleplerini, muhtarlıklardaki koordinasyon ofislerine ihtiyaçlarını taleplerini gönderebilirler, iletebilirler. Anında ihtiyaçları karşılamak üzere afet ve koordinasyon merkezimiz çalışıyor.

Burada hep birlikte valimiz, milletvekillerimizle birlikte istişare toplantısı yaptık. İzmir’in dönüşümünü, şu ana kadar yaptığımız yapacağımız işleri hep birlikte istişare ettik.

Sahada 7 bin 129 personelimiz; enkaz kaldırma, sağlık hizmetleri, barınma-teknik hizmetleri faaliyetlerini yürütmektedirler.

5’İNİN DURUMU AĞIR, 7 KİŞİ HASTANEDE

Tedavi görenlerden 5’i ağır olmak üzere 7’si hastanede.

12 hasarlı binanın yıkımını tamamladık. Salı günü hedefimiz tüm İzmir genelinde çalışmaları tamamlamaktır. 2508 hasarlı, 338 de orta hasarlı binamız var. Hızlı şekilde ağır hasarlı binaların yıkım sürecini yürütüyoruz.

Hasar tespit çalışmalarımıza giden arkadaşlarımız vatandaşlarımızı detaylı şekilde bilgilendiriyorlar. Ancak apartmanında olmayan vatandaşlarımız da hasar tespitlerini, hasartespit.cbc.gov.tr adresinden öğrenebilirler.

“BİNASI AZ HASARLI VATANDAŞLAR EVLERİNE GİDEBİLİR”

Şu ana kadar yapmış olduğumuz çalışmalarda binası az hasarlı ve hasarsız olan vatandaşlarımız evlerine girebilirler. Orta hasarlı binalara ilişkin güçlendirme yapmak zorundayız. Bu konuyu da bugün istişare ettik. Orta hasarlı binalarda oturan vatandaşlarımız binalarını bir yıl içinde güçlendirmek durumundalar. Buna ilişkin belediyemizin, bakanlığımızın verebileceği her türlü desteği vermeye hazırız.

Benzer Haberler