İmamoğlu’nun ‘1 buçuk katrilyonluk israf’ dediği proje hakkında konuşan Bakan Kurum: Biz yaparız

14 Kasım 2019 Perşembe

İmamoğlu’nun ‘1 buçuk katrilyonluk israf’ dediği proje hakkında konuşan Bakan Kurum: Biz yaparız

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ‘israfa sebep olacağı’ gerekçesiyle iptal ettirdiği Silahtarağa Arıtma Tesisi projesiyle ilgili konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Gerekirse bakanlık olarak gideceğiz resen bu işi yapacağız” dedi.

Haliç ve Marmara Denizi’nin temizliği için planlanan Silahtarağa Arıtma Tesisi projesini iptal hakkında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Projenin yerinin yanlış olduğu konusunda düşüncem devam ediyor. Ben Sayın Bakan Yardımcısının ve birkaç kişinin motivasyonunu çözebilmiş değilim. Eyüp halkının Kağıthane halkının bizi alkışlayacağını görüyorum. Orada 77 bin metrekarelik ağaçlık alan var. Yanlış bilginiz var. O yeşil alanın tümü heba olacaktı. İGDAŞ binası yıkılacaktı. Yeni İGDAŞ binası yapılacaktı. Hem arazinin değeri, hem kapsadığı alan 1 buçuk katrilyonluk bir israfa sebep olacaktı. Yapmayacağız demiyoruz, yapacağız. İki tane yerimiz var, üç de olabilir” açıklamasında bulunmuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Silahtarağa Arıtma Tesisi projesini iptal etmesiyle ilgili konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, katıldığı canlı yayında soruları yanıtladı.

İBB yönetiminin Haliç ve Marmara Denizi’nin temizliği için planlanan Silahtarağa Arıtma Tesisi projesini iptal etmesiyle ilgili konuşan Kurum, “Tüm dünya biyolojik arıtmaya geçerken İBB Başkanı çıkıp ‘Bu israf projesidir’ gibi talihsiz bir açıklama yaptı. Buna müsaade etmeyeceğiz, belediyenin sorumlulukları var. Haliç’in eski haline dönmesine müsaade etmeyeceğiz. Atılması gereken adımları kararlılıkla atacağız. Gerekirse bakanlık olarak gideceğiz resen bu işi yapacağız” dedi.

Kurum ayrıca, İBB’nin İstanbul Boğazı’na dair yetkilerinin gaspını içeren yeni boğaz düzenlemesiyle ilgili soruya da, “Katılımcı bir şekilde şeffaf bir şekilde çalışma yapılacak. Üzerinde çalışılıyor” yanıtını verdi.

Kurum’un açıklamalarından satır başları şöyle:

“İBB Başkanı’nın açıklaması ve aldığı karar talihsiz. Yapmama üzerinden prim yapılıyor. Bu atık su arıtma tesisine neden ihtiyaç var? Atık sular Marmara’ya deşarj ediliyor. Bugünkü arıtma tesislerini biyolojik hale getiremezseniz denizi kurtaramazsınız. Sayın Cumhurbaşkanımıznı sayesinde Haliç yanında gezilebilir, içinde balıkların yüzdüğü bir hale geldi.”

“Tüm dünya biyolojik arıtmaya geçerken İBB Başkanı çıkıp ‘Bu israf projesidir’ gibi talihsiz bir açıklama yaptı. Buna müsaade etmeyeceğiz, belediyenin sorumlulukları var. Haliç’in eski haline dönmesine müsaade etmeyeceğiz. Atılması gereken adımları kararlılıkla atacağız. Gerekirse bakanlık olarak gideceğiz resen bu işi yapacağız.”

Benzer Haberler