Bakan Koca: İstanbul’un 28 ilçesinde vaka artışı yüzde 50’nin üzerinde

26 Ekim 2020 Pazartesi

Bakan Koca: İstanbul’un 28 ilçesinde vaka artışı yüzde 50’nin üzerinde

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul Valiliği’nde yaptığı açıklamada, “Otobüs, metrobüs, metro ve tramvay seferlerine ek seferler konması, saat düzenlenmesi yapılması gündeme getirilmiştir” derken, “İstanbul’un 28 ilçesinde vaka artışı yüzde 50’nin üzerinde” ifadesini kullandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul Valiliği’nde açıklamalarda bulundu. Koca, “İstanbul’daki artışın öne çıkan nedenlerinden biri tedbirlerin gevşetilmesi, diğeri ise kış sebebiyle İstanbul’a yoğun dönüşlerdir” derken, “Otobüs, metrobüs, metro ve tramvay seferlerine ek seferler konması, saat düzenlenmesi yapılması gündeme getirilmiştir” açıklamasını yaptı.

Koca, “Virüsün yayılmasına en elverişli yerlerden biriyiz. Uzun süre gösterdiğimiz başarıyı sürdüremedik. Gelinen nokta daha disiplinli olmamızı zorunlu kılıyor. İstanbul’daki vaka sayısı Türkiye genelinin yüzde 40’ı. Ülke ortalamasından en az 2 kat endişe verici… Risk mevsim şartları yüzünden giderek artacak. 28 ilçede artış yüzde 50’nin üzerindedir. 11 ilçede artış oranı yüzde 50-60, 10 ilçede yüzde 60 oranındadır” ifadelerini kullandı.

Bakan Koca’nın açıklamaları şöyle:

TOPLU TAŞIMA, AVM VE PAZAR YERLERİ İÇİN KISITLAMA SİNYALİ

“Risk mevsim şartları nedeniyle giderek artacaktır. Artışın öne çıkan nedenlerinden biri tedbirlerin gevşetilmesi, diğeri ise kış sebebiyle İstanbul’a yoğun dönüşlerdir. Bizlerden çözüm beklediğiniz konuların başında, teması kaçınılmaz kılan kalabalıklar olduğunu biliyoruz. Toplu taşıma pazar yerleri, alışveriş ortamları müdahale bekleyen konulardır. Yetkililerle bu sorunları tek tek ele aldık.

ULAŞIMA EK SEFERLER VE SAAT DÜZENLEMESİ

“Riski sabah akşam göğüsleyen, işçi memur çalışan kesimin işe aynı saatte gidip aynı saatte dönmesinin önlenmesini amaçlıyoruz. Toplu taşımada risk devam ettikçe, istediğimiz düzeyde başarılı olamayız. Otobüs, metrobüs, metro ve tramvay seferlerine ek seferler konması, saat düzenlenmesi yapılması gündeme getirilmiştir. İstanbul’un bir diğer zorluğu sosyal mesafenin korunamadığı semt pazarları ve çeşitli alışveriş mekanlarında yaşıyor.”

“DIŞARI ÇIKMA MECBURİYETİ OLMAYANLAR EVDE ZAMAN GEÇİRSİN”

“Bu süre zarfında ise sizlerden tedbirlerden yana fedakarlık istiyoruz. Gelinen noktada desteğinize daha önce olmadığı kadar ihtiyacımız var. Bu destek için sizden kuralcı olmanızı istemek zorundayım. Maske, sosyal mesafe ve temizlik. Bu üç kuralın yanı sıra, hayatımızı disipline sokmamız gerekiyor. Kalabalık ortamlardan kaçınmamız gerekiyor. Dışarı çıkma mecburiyeti olmayanlar lütfen evde zaman geçirsin.”

“İZOLASYONDA OLANLAR EVLERİNDE AYRILMASIN”

“İzolasyonda olanlar evlerinden ayrılmasın. Testi pozitif çıkanlar temaslılarını filyasyon ekiplerine eksiksiz bilgilendirsin. Memleketten dönenler buluşmalardan kaçınsın. Zorunlu olmadıkça akrabalarla, başka ailelerle bir araya gelmeyin. Zorunlu olmayan kutlama ve törenleri lütfen erteleyin.”

Benzer Haberler