Bakan Koca’dan ‘hastane yangınında ihmal’ iddialarına ilişkin açıklama

Yayın tarihi: 20 Aralık 2020 Pazar 5:39 pm - Güncelleme: 20 Aralık 2020 Pazar 5:39 pm

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 11 kişinin hayatını kaybettiği Gaziantep’te SANKO Üniversitesi Hastanesi’nde oksijen tüpü patlaması sonucu meydana gelen yangına ilişkin, “Bakanlığımızın görevi ve yetkisi gereği hastaneleri bilgilendirmesinin, zorlama bir yorumla ‘ihmal’ olarak yansıtılmasının kabul edilmesi mümkün değildir” açıklamasını yaptı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Gaziantep’te SANKO Üniversitesi Hastanesi’nde oksijen tüpü patlaması sonucu meydana gelen yangına ilişkin açıklama yayımladı.

Koca, Sağlık Bakanlığı’na yönelik ihmal iddialarını reddederek, “Bakanlığımızın görevi ve yetkisi gereği hastaneleri bilgilendirmesinin, zorlama bir yorumla “ihmal” olarak yansıtılmasının kabul edilmesi mümkün değildir” ifadelerini kullandı.

Koca, “Gaziantep’te meydana gelen elim hadise hakkında Bakanlığımız ve Savcılık tarafından soruşturma başlatmıştır” hatırlatmasını yaptı.

Koca tarafından yapılan açıklamanın tam metni şu şekilde:

“Bakanlığımızca hastanelere gönderilen bir bilgilendirme yazısının, bazı basın yayın organları tarafından Gaziantep’te COVID-19 yoğun bakım servisinde meydana gelen yangınla ilişkilendirilerek buradan ihmal senaryoları üretilmesi üzerine açıklama ihtiyacı doğmuştur.

Covid-19 tedavisinde, uygun hastalarda yüksek akış oksijen kullanılması Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından önerilen bir yöntemdir. Yüksek akış nazal oksijen terapi cihazları, DSÖ tarafndan hazırlanan, pandemide kullanılacak öncelikli cihazlar listesinde de yer almaktadır. Ayrıca Covid-19 tedavisinde önemli yeri olan bu cihazların kullanımına ilişkin detaylar Bilim Kurulumuz tarafından hazırlanan Bakanlığımız Tanı ve Tedavi Rehberinde de yer almaktadır.

Kamu hastanelerimizde çoğunlukla bu cihaz yerine yerli mekanik ventilatör kullanılmaktadır. Yerli ventilatör cihazlarımızda aynı zamanda yüksek akış oksijen tedavisi yapma özelliği bulunmaktadır. Kamu hastanelerimizde, bilhassa pandemi döneminde yerli ventilatör cihazı daha yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu yüzden kamu hastanelerimizin çoğunda ayrı bir cihaz kullanımına ihtiyaç duyulmaksızın bu tür tedaviler yapılabilmektedir.

Dünyada ve ülkemizde yüksek akış oksijen terapi cihazlarının pandemi döneminde çok yoğun olarak kullanıldığı belirlenmiştir. Hastanelerimizde hasta yükünün arttığı son haftalarda hastalarımız bu tür tedaviye daha fazla ihtiyaç göstermektedir. Bu itibarla COVID 19 hastası takip eden tüm sağlık kuruluşlarına hitaben bu cihazların kullanımında alınacak güvenlik tedbirleri açısından genel bir yazı yazılmıştır.

İllere gönderilen genel yazımızda cihazların kullanımında yoğunluk nedeniyle eklenen personeli de kapsayacak şekilde alternatif metodlar kullanılarak eğitimin garanti edilmesi, kullanımına ilişkin talimatların ve güvenli kullanım kartlarının cihaza yakın bir yerde bulundurulması hatırlatılmıştır. Ayrıca karşılaşılan olumsuz durumla ilgili Bakanlığımıza yapılacak bildirim prosedürleri tarif edilmiştir.

Bakanlığımızın görevi ve yetkisi gereği hastaneleri bilgilendirmesinin, zorlama bir yorumla “ihmal” olarak yansıtılmasının kabul edilmesi mümkün değildir.

Gaziantep’te meydana gelen elim hadise hakkında Bakanlığımız ve Savcılık tarafından soruşturma başlatmıştır. Bu vesileyle olayda hayatını kaybeden hastalarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet diliyoruz.”

Gaziantep’teki hastane yangınında ölenlerin sayısı 11’e yükseldi

NE OLMUŞTU?

Gaziantep’te SANKO Üniversitesi Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde meydana gelen patlamada 11 kişi hayatını kaybetmişti. Sağlık Bakanlığı’nın hastanelere gönderdiği uyarı yazısının ardından ihmal iddiaları gündeme gelmişti.

Gaziantep’te koronavirüs yoğun bakım ünitesinde patlama: 10 ölü