Bakan Koca’dan aşı için yeni tarih: 10 milyon doz Çin aşısı geliyor

18 Mayıs 2021 Salı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu hafta 10 milyon doz Çin aşısının Türkiye’de olacağını açıkladı Koca, BioNTech’in kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin’in bu haftaki Bilim Kurulu toplantısına video konferansla katılacağını da söyledi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün yapılan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrasında, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bir soru üzerine, Sinovac firmasının CoronaVac aşısına ilişkin üretim yetkisinin verildiğini, ancak bunun birkaç ay içerisinde gerçekleşemeyeceğini belirten Bakan Koca, bu hafta içinde önemli oranda Sinovac aşısı beklediklerini kaydetti. Koca, 10 milyon doz Çin aşısı bu hafta Türkiye’de olacağını söyledi.

BioNTech aşısına ilişkin de bilgi veren Koca, toplam 90 milyon dozdan fazla aşının temin edilmesi yönünde anlaşmaların yapıldığını bildirdi. Prof. Dr. Uğur Şahin’in, bu hafta yapılacak Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısına video konferansla katılacağını belirten Koca, “O rakamlar bu hafta Uğur hocanın ağzından duyulsun istiyorum” ifadesini kullandı.

“HAZİRAN, TEMMUZ AYLARINDA BİONTECH AŞISINDA 50 MİLYONA ULAŞACAĞIZ”

Aşı kampanyasını güçlü bir şekilde yapmak istediklerini söyleyen Koca, Şahin’i haziran başında Türkiye’ye davet ettiklerini de dile getirdi. Toplumsal bağışıklık konusunun haziran veya temmuz aylarında sağlanabileceğini, bunun eylül ayına kalmayacağını ifade eden Koca, haziran, temmuz aylarında, BioNTech aşısında 50 milyon rakamına ulaşacaklarını söyledi.

TIKLAYIN – Erdoğan’dan bazı esnaflara bir kereliğine 3-5 bin lira

 

Benzer Haberler