Bakan Karaismailoğlu yurttaşlara ‘müşteri’ dedi

3 Nisan 2021 Cumartesi

Bakan Karaismailoğlu yurttaşlara ‘müşteri’ dedi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu köprü ve yollarda yurttaşlardan talep edilen fahiş fiyatlara ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu bir finansal model aslında. Müşteri memnuniyetlerine bakıyoruz” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, CNN Türk’ten Fulya Öztürk’ün sorularını yanıtladı. Bakan Karaismailoğlu’na köprü ve yol geçiş ücretlerinin fahiş oranlarda olmasıyla ilgili yurttaşların tepkili olduğu hatırlatıldı. Karaismailoğlu ise tepkileri haklı bulduklarını, bu konuyu kendi içinde de tartıştıklarını ifade etti.

Karaismailoğlu açıklamasında, “Bunları tartışıyoruz, müşteri memnuniyetlerine bakıyoruz” dedi.

Kanal İstanbul’a ilişkin de açıklama yapan Karaismailoğlu, “Yapacağımız bir su yoludur. Eko sistemi bozacak bir şey yok. Devasa bir proje, hazırlıklar devam ediyor, teknik olarak yol aldık. Yasal düzenlemeler var. Finans modelini çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Karaismailoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

İSTANBUL TRAFİĞİ

“Trafik sıkıntısına sonuç için trafik modelleri tartışılıyor. 1990’da tartışılıyordu. 1995’ten sonra yatırımlar yapılınca trafik durulmuştu. Değişken modeller var. İstanbul’da yapılması gereken işler var. Kalan metroların bitirilmesi, kavşakların bitirilmesi, sinyalizasyonun iyileştirilmesi lazım. Aktif ekibin orada çalışması lazım. Altyapıyı iyi kurmak ve geliştirmek için çalışmak lazım.

KANAL İSTANBUL

Önümüzdeki 100 yılın ihtiyaçlarını tasarlamak lazım. Denizden ticaret sağlanıyor, gemi hacimleri oldukça büyüdü, gemi ve liman yatırımları artıyor. Dünya’nın şu anki ticaret hacmi 12 milyar ton. Artarak gidiyor. İstanbul Boğazı bunu kaldıramıyor. Yapacağımız bir su yoludur. Eko sistemi bozacak bir şey yok. Devasa bir proje, hazırlıklar devam ediyor, teknik olarak yol aldık. Yasal düzenlemeler var. Finans modelini çalışıyoruz. 2021’de Kanal İstanbul’la ilgili önemli gelişmeler olacak.

YOL-KÖPRÜ ÜCRETLERİ

Bu bir finansal model aslında. Ücret yüksekliklerini değerlendiriyoruz. Bunları tartışıyoruz, müşteri memnuniyetlerine bakıyoruz. Ücretler konusu tartışılabilir, bunların hepsini izliyoruz. Kalıcı ve güvenli projeler, akıllı projeler.”

Benzer Haberler