Bakan İkizdere’de direnenlerin yanından böyle geçti

10 Mayıs 2021 Pazartesi

TELE1 HABER MERKEZİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İşkencedere Vadisi’nde taş ocağı açma girişimine direnen yurttaşların yanından onlarca arabalık bir konvoyla geçti. Sabahtan beri Bakan Karaismailoğlu’nu beklediğini belirten bölge halka, duruma tepki gösterdi.

Rize’nin İkizdere ilçesinde bulunan İşkencedere Vadisi’nde taş ocağı açma girişimine karşı yurttaşların direnişi sürüyor. Temaslarda bulunmak için bölgeye giden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu onlarca arabalık konvoyla, kendisini bekleyen yerel halkın yanından geçip gitti.

YURTTAŞLAR TEPKİ GÖSTERDİ


Gazeteci Şule Aydın’ın paylaştığı görüntülerde; Bakan Karaismailoğlu’nun tavrına sinirlenen bölge halkı duruma tepkili olduğu görüldü. Bakanı bekleyen bir yurttaş, “Bunca insan oruçlu bir şekilde üşüyerek bakanı bekledik. Bizimle hiç muhatap bile olmadı, iki kelime edemeden bindi arabasına gitti. Bize yazık değil mi?” ifadelerini kullandı.

“KAÇIYOR DİNLEMİYOR, DİRENE DİRENE KAZANACAĞIZ”


Karaismailoğlu’nun sözlerine tepki gösteren köylüler, taş ocağının istemedikleri bir kez daha dile getirdi. Taş ocağının çalışmaları nedeniyle uyuyamadıkları söyleyen köylülere Karaismailoğlu, ”Haklısın ama devlet buraya yatırım yapacak iki yıl dolmadan çıkıp gideceğiz” ifadelerini kullandı.

Bakanın ‘ikna’ çabalarına rağmen köylülerin, taş ocağını istemediklerini ısrarla ifade etti. Bakan Adil Karaismailoğlu, köylülerin tepkilerine cevap vermek yerine alandan korumalarının eşliğinde ayrıldı. Köylüler, bakanın bu tavrını alkışlarla protesto etti.

BAKAN’DAN TEPKİ ÇEKEN AÇIKLAMA

Kurduğu ziyaret sonrasında açıklama yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Buradaki vatandaşlarımızın görüş ve şikayetleri bizim için çok önemlidir, vatandaşlarımızın başımızın üstünde yeri var. Onlarla istişare için buraya geldik ve istişarelerimiz devam ediyor. Eğer 10 tane ağaç etkilenecekse yerine 100 tane ağaç ekeceğiz. 13,5 hektarlık bir alanda liman için olmazsa olmaz olan taşın dolgusu için burası kullanılıp, 2 yılı doldurmadan buradan çıkmayı taahhüt ediyoruz. İnşallah bölgeye çok ciddi katkılar sağlayacak bir proje olacak” dedi. Bakanın açıklamaları sosyal medyada tepki çekti.

Köylülere marjinal diyen Bakan İkizdere’ye gidiyor

“MARJİNAL” DEMİŞTİ

Bakan Karaismailoğlu bölgede direnen yurttaşlara ilişkin yaptığı açıklamada, “70 yıllık taş ocağı, altın araması gibi iddialar kesinlikle doğru değil. Devletimiz marjinal gruplara kesinlikle izin vermez. Bunu yapanlar devlet düşmanıdır” demişti. Karaismailoğlu’nun açıklamaları köylülerden tepki çekmişti.

Benzer Haberler