Bakan Gül’ün açıklamaları Erdoğan’a mı, Soylu’ya mı?

13 Ocak 2022 Perşembe

Bakan Gül’ün açıklamaları Erdoğan’a mı, Soylu’ya mı?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yaptığı gönderme ile gündeme gelen Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’den  ilginç bir çıkış daha geldi. Gül, sık sık fakülte açtığını överek anlatan AKP’li Recep Tayyip Erdoğan’ın aksine ifadeler kullanarak, “Hukuk fakültesi tabelası asılması onu hukuk fakültesi yapmaz. Sadece tabelayla olan bir değer değildir” dedi.

Adalet Bakanlığı, Yargı Reformu Stratejisi ve İnsan Hakları Eylem Planı kapsamında hukuk eğitiminin niteliğinin artırılması amacıyla Ankara’daki bir otelde ‘Hukuk Eğitimi Sempozyumu’ düzenledi. Sempozyumun açılış programına Adalet Bakanı Gül ile birlikte Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, Danıştay Başkanı Zeki Yiğit ve hukuk fakültesi öğrencileri katıldı. Burada konuşan Bakan Gül, sempozyumun hukuk eğitimine önemli katkılar sunacağını belirterek, hukuk eğitiminde niteliğin artması için gerekli çalışmaların yapıldığını söyledi. Gül “Hukuk fakültesi tabelası asılması onu hukuk fakültesi yapmaz. Sadece tabelayla olan bir değer değildir” dedi.

‘NİTELİKLİ HUKUK, NİTELİKLİ HUKUKÇUYLA MÜMKÜN OLUR’

Bakan Gül, hukuk eğitimi ile ilgili olarak, “Bugün hukuk fakültesini bitirmiş bir kişiye ‘müsadere nedir?, ‘mehil nedir’ diye sorduğunuzda; ilk defa duymuş gibi bakıyorsa, burada bir sorun var demektir. Türkiye’de hukuk eğitimi sorunu olduğu gerçeğiyle karşı karşıyayız demektir. Güncel hukuk vizyonunun ve eser üretme çabasının kapısından içeri girmediği, akademik kadrosu yetersiz bir binaya ‘hukuk fakültesi’ tabelası asılması onu hukuk fakültesi yapmaz. Sadece tabelayla olan bir değer değildir” ifadelerini kullandı.

GÖNDERME SOYLU’YA MI, ERDOĞAN’A MI?

Bakan Gül’ün açıklamaları akıllara Soylu ve Erdoğan’ı getirdi.

SOYLU TEPKİ TOPLAMIŞTI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu uyuşturucu ile mücadele kapsamında metruk binaların yıkıldığını açıklamış, “Geçen gün vilayetlere gidiyorum; Diyarbakır, Adana ve İstanbul da dahil olmak üzere, muhtarlarımız diyor ki ‘Efendim şurada metruk bina var burada metruk bina var. Ama mahkeme kararı var yıkamıyoruz.’ Ya arkadaş sen gece yık, mahkeme kararı bizim arkamızdan gelsin. Çünkü o bina orada durdukça orada uyuşturucu kullanılıyor. Vatandaş geliyor diyor ki muhtara “Bu binayı ne yapacaksın.” Muhtar “mahkeme kararı var yıkamayız” diyor. Ben de diyorum ki gece yarısı dozer gelsin yıksın kim yıktı biz nereden bilelim ya!” diyerek muhtarlara mahkeme kararının nasıl çiğneneceğini anlatmıştı.

Soylu, Gül ile arasındaki ‘hukuk’ kavgasında geri adım attı

GÜL GÖNDERME YAPMIŞTI

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ise, Soylu’nun “Sen gece yık, mahkeme kararı bizim arkamızdan gelsin” açıklamasına gönderme yaparak, “Geçmişte yaşanan her şey esas itibariyle bugüne bir mesaj ve aynı zamanda sorumluluk ifade etmektedir. Kanaatimce geçmişte yaşananlardan alınması gereken en önemli mesaj hukuk devleti ilkesinin demokrasimiz açısından ne kadar hayati bir öneme sahip olduğudur. Bizim rehberimiz hukuktur, bizim rotamız hukuktur, bizim kılavuzumuz hukuktur. Biz yapalım hukuk arkadan gelsin değil, hukuk önden yürüsün biz ona göre kendimizi ayarlayalım anlayışıdır hukuk devleti.” dedi.

Adalet Bakanı, Soylu’yu hedef aldı

ÜNİVERSİTELERİN ÇOKLUĞU TARTIŞMASI

Gül’ün açıklamaları Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sıklıkla AKP döneminde açılan üniversiteleri dile getirmesini de hatırlattı. Türkiye’de üniversitelerin çokluğu ve eğitim kalitesi uzun süredir tartışma konusu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 25 Ekim 2021’de kabine toplantısı sonrasında CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun eleştirisi üzerine Erdoğan, “76 vilayette üniversite varken, şimdi 207 vilayette üniversitemiz var. Bundan niye rahatsız oluyorsun” ifadelerini kullanmıştı.

Öte yandan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan da, protestoların ardından kayyum rektör atanan Boğaziçi Üniversitesi’nde açılacak Hukuk Fakültesi kararına imza atmıştı.

Benzer Haberler