Bakan Ersoy, Meclis’teki ‘Tamince’ sorusuna cevap verdi: Hiç düşünmeden, orada olması gereken kişi

15 Kasım 2019 Cuma

Bakan Ersoy, Meclis’teki Tamince’nin Ajans Yönetim Kuruluna atanmasına ilişkin CHP’li vekil Adıgüzel’in kendisine yönelttiği soruya, “Hiç düşünmeden, orada olması gereken kişi benim açımdan Fettah Tamince” cevabını verdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel’in, “Ajans Yönetim Kuruluna Fettah Tamince’nin atanmasıyla ilgili baskı gördünüz mü?” sorusuna, “Orada olması gereken kişi benim açımdan Fettah Tamince” yanıtını verdi.

Tarafsız Haber Ajansı’ndan Mehtap Gökdemi’in haberine göre, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bütçesi üzerindeki görüşmelerde CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, “Ajans Yönetim Kuruluna Fettah Tamince’nin atanmasıyla ilgili baskı gördünüz mü? İçtenlikle cevap vermenizi istiyorum” diye sordu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da şu yanıtı verdi:

“Bana bir tane isim verin Türkiye markası, bir tane Türkiye markası isim verin dünyada otel zincirinde markalaşmayı başarmış. Bakın, ben sektör olarak bakıyorum. Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansına, sektöründe lider, konusuna hâkim, kendisini geliştirmiş, ülke adına bir şeyler yapabilmiş insanlara… Türkiye’de benim bir tane markam var yurt dışında markalaşmış Rixos markası var. Hiç düşünmeden, orada olması gereken kişi benim açımdan Fettah Tamince.

Erdoğan’ın avukatı, sanık iş insanını tehdit etti iddiası: ‘Sana gerekli cezayı verdiririm, Tamince’ye beraat alan benim’

“BEN, SEKTÖR OLARAK BAKIYORUM, SİZ SİYASİ BAKIYORSUNUZ”

Ben, sektör olarak bakıyorum bakın, siz siyasi bakıyorsunuz. İçtenlikle sordunuz, içtenlikle cevap verdim, benim tek kriterim var. Oradaki atanmış adayların hepsini size sayayım bakın. Hepsinin bir turizmde başarı öyküsü vardır. Mesela Ece Hanım var, Ece Tonbul; Paloma Otellerinin sahibi, “Diana Travel Agency”nin sahibi yani Thomas Cook grubu iflas etti gerçi ama yılda 2 milyona yakın çeşitli yan aktiviteleriyle birlikte turist getiriyordu, onun sahibi olan bir şirketin temsilcisi.

“ORAYA ATANAN HER İNSANIN ARKASINDA KENDİ SEKTÖRÜYLE İLGİLİ BİR BAŞARI HİKÂYESİ VAR”

Baktığınız zaman, Amsterdam’da Türkiye’nin en büyük tur operatörlerinden Corendon var, onun sahibi Yıldıray Bey, o da orada yer alıyor. Cem Kınay var, Magic Life ve Gulet’in sahibi –ki şu anda TUI’ya satmış oldu- başarılı bir uluslararası marka yarattı, TUI’ya sattı; bu insan da burada. Baktığınız zaman, TAV’dan Sani Bey biliyorsunuz, TAV Grubu havalimanlarını temsilen geldi. Türkiye’nin en büyük havalimanı grubu. Yani Türk Hava Yolları zaten otomatik atanıyor Türkiye’nin en büyük hava yolu olduğu zaman.

Bu tarz baktığınız zaman, oraya atanan her insanın arkasında kendi sektörüyle ilgili bir başarı hikâyesi var.

“BENİM TEK KRİTERİM BU OLDU”

Benim tek kriterim bu oldu, o şekilde atadım ama bizim atadığımız kişiler geçici kurucu üyeler. Aslında biz 29 Aralıkta seçimlerini yapıyoruz, 1 Ocaktan itibaren de her bölgeden seçilmiş üyelerle yolumuza devam edeceğiz.”

“FETÖ’NÜN TEMİZLENMESİ ADINA”

Mustafa Adıgüzel’in, “Sayın Bakan, Ordu’nun bile neredeyse eğitim kurumları FETÖ’nün temizlenmesi adına tamamen ayıklanırken, bu hassasiyeti de göz ardı edemezsiniz yani ben onu ifade etmek istedim” derken Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Sizin görüşünüz öyle” karşılığını verdi.“Hilal Kaplan, o soruyu Erdoğan’a neden soramadın?” – Gün Başlıyor (15 Kasım 2019)

Benzer Haberler