Bahtiyar Fırat’tan bir haftadır haber alınamıyor; “90’lı yıllara mı döndük?”

20 Ekim 2020 Salı

Bahtiyar Fırat’tan bir haftadır haber alınamıyor; “90’lı yıllara mı döndük?”

Bir hafta önce Yüksekova’dan İran’a gitmek üzere geldiği İstanbul Havalimanı’nda polisler tarafından gözaltına alındığı iddia edilen Bahtiyar Fırat’tan haber alınamıyor.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinden İran’a gitmek için İstanbul Havalimanı’na gelen 33 yaşındaki Bahtiyar Fırat adlı yurttaştan bir haftadır haber alınamıyor. İstanbul Havalimanı’nda polisler tarafından gözaltına alındığı iddia edilen Bahtiyar Fırat’ın eşi Esra Fırat, “Eşimin nerede olduğunu söylesinler. Perişan olduk. 3 çocuğum var. Hangi devirde yaşıyoruz, 90’lı yıllara mı döndük?” diye sordu.

“BENDEN HABER ALAMAZSAN SAVCIYA GİT”

Bir haftadır kayıp olan eşinin akıbetiyle ilgili Mezopotamya Ajansı’na konuşan Esra Fırat, Bahtiyar Fırat’ın 14 Ekim’de 01.15 TK 0878 sayılı seferle Tahran’a gitmek üzere İstanbul Havalimanı’na gittiğini söyledi. Eşinin pasaport kontrolünden geçtikten sonra uçağı beklediği sırada yanına polislerin geldiği ve ‘Seni istihbarata teslim etmek üzere gözaltına alıyoruz’ dediklerini ileri süren Esra Fırat, “3 saat boyunca çeşitli bahanelerle Havalimanı’nda bekletmişler” diye konuştu.

Bu bekleme sırasında uçağın Havalimanı’ndan çıktığını ve polislerin kendisine, “Yanlış anlaşılma oldu, gidebilirsin” diye serbest bıraktıklarını kaydeden Fırat, şöyle devam etti:

“Eşim eve dönmek üzere taksiye bindiği gibi beni aradı. Bana, ‘Taksiye bindim. Şu an dört araç, bindiğim taksinin etrafını sarmış durumda. Beni takip ediyorlar. Her iki tarafımda, önümde ve arkamda olmak üzere dört araç tarafından çembere alınmışım. Bunlar uçağımı kaçırtmak için bana bunu yaptılar. İstihbarat beni sorguya çekti. Eğer benden haber alamazsan, savcıya git’ dedi.”

“SAVCI AVUKATLARA MİT’İN ELİNDE OLABİLECEĞİNİ SÖYLEDİ”

Fırat, gece saat 3 civarlarında eşine mesaj attığını, ancak cevap alamadığını dile getirerek, akıbetini öğrenmek için avukatlarıyla birlikte savcının yanına gittiğini söyledi. Fırat, “Eşimin onların elinde olduğunu biliyorum. Çünkü biz savcıya gittik. Savcı, avukatlara MİT’in elinde olabileceğini söyledi. Sabredin bırakırlar demiş. Ondan sonra dün tekrar savcıya gittik. Orada beklerken, başsavcı oraya gelmişti. Savcı bizi gördü, ‘Ha siz mi geldiniz’ diye sordu. Ondan sonra orada bulunan bir polis bize, ‘Sizin artık burada beklemenize gerek yok. Bu dosya başsavcının eline geçti. Artık bizi ilgilendiren bir durum yok. Savcı da başsavcı ile birlikte arka kapıdan çıktılar” ifadelerini kullandı.

“90’LI YILLARA MI DÖNDÜK?”

Fırat, “MİT’in elinde olduğunu biliyorum. Resmi bir bilgi istiyorum. Neden aldıklarına dair bilgi versinler. Ne suç işlemiş? Okul servisi şoförüydü. İran’da akrabalarımız vardı. Oraya gidiyordu. Daha önce de defalarca gitmişti. İran’da diş tedavisi gördü. Böyle bir insanı niye alsınlar? Ben yüzde yüz eminim MİT’in elindedir, yani bunu yapan devlettir” dedi.

Havalimanı’na da gidip şikayette bulunduklarını dile getiren Fırat, “Eşimin nerede olduğunu söylesinler. Perişan olduk. 3 çocuğum var. Hangi devirde yaşıyoruz, 90’lı yıllara mı döndük?” diye sordu.

SORUŞTURMA BAŞLATILACAK

Fırat’ın avukatı da durum hakkında gerekli şikayetlerde bulunduklarını ifade ederek, Havalimanı’nda bulunan güvenlik kameraları kayıtlarını, HTS kayıtlarını talep ettiklerini, savcının bu kayıtları temin edip soruşturma başlatacağı bilgisini verdi.

Benzer Haberler