Bahçeli’nin ‘ifadesini’ kim alacak?

28 Mart 2021 Pazar

Hendek 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nin mağdur sıfatıyla Devlet Bahçeli’nin ifadesini istemesine Ankara 19. Asliye Ceza Mahkemesi’nden“Düşüncesini sormadan olmaz” yanıtı geldi. Hendek mahkemesi ise “Bahçeli’nin yargılama önünde hiçbir Türk vatandaşından ayrıcalığı olmadığını” belirterek ısrarcı oldu.

Gazeteci Alican Uludağ’ın haberine göre Hendek 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde bir yurttaş hakkında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye hakaretten dava açıldı. Dava kapsamında mahkeme, Bahçeli’nin mağdur sıfatıyla ifadesinin alınması için Ankara 19. Asliye Ceza Mahkemesi’ne talimat evrakı gönderdi.

Ancak Ankara’daki mahkeme, Bahçeli’nin ‘bir siyasi partinin genel başkanı ve milletvekili olması’ nedeniyle yeniden değerlendirilmesi talebiyle evrakı iade etti. İade gerekçesinde şu ifadeler yer aldı:

“İlgi sayılı talimatınız ile mağdur Devlet Bahçeli’ye twitter üzerinden hakaret edildiği iddiasıyla açılan kamu davası nedeniyle mahkememize gönderilen istinabe evrakında müştekinin beyanının alınması ve gelmediği takdirde zorla getirilmesi istenilmekle; mağdurun bir siyasi partinin genel başkanı ve milletvekili olması, olaya ilişkin doğrudan bir görgüsünün bulunmaması ve suçun da uzlaşmaya tabi olmaması hususları gözetilerek, istinabe evrakının yeniden değerlendirilmesi, uygun görüldüğü takdirde Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na, ‘Milletvekili olan müştekinin dava konusu olay nedeniyle şikayetçi olup olmadığı, davaya katılmak ve beyanda bulunmak isteyip istemediği yönündeki düşüncesinin mahkememize iletilmesi’ şeklinde müzekkere yazılmasının uygun olup olmayacağı yönünde mahkememize bilgi verilmesi…”

“HİÇBİR AYRICALIĞI YOKTUR”

Söz konusu iade talebinin ardından Hendek 1. Asliye Ceza Mahkemesi, talimat evrakını Bahçeli’nin ifadesinin alınması talebiyle yeniden Ankara’ya gönderdi. Hendek hakiminin iade yazısında ise şu ifadeler yer aldı:

“Her ne kadar müşteki milletvekili ve bir siyasi partinin genel başkanı olsa da kanun ve yargılama önünde normal Türk vatandaşlarından hiçbir ayrıcalığı yoktur. Kanunun getirmiş olduğu uygulama ise müştekinin mahkemece beyanının alınması usulüdür. Bu nedenle yazmış olduğumuz talimat gereğince müştekiye bizzat davetiye çıkarılarak, mahkemenizce ifadesi alınmak suretiyle şikâyet ve delillerinin sorulması yahut mahkemenize şikayet ve delillerine ilişkin kendisi ve ya vekili dilekçe sunar ise de, sunmuş olduğu dilekçe ile birlikte talimat yazımızın kapatılarak mahkememize iadesi rica olunur.”

15 TEMMUZ’UN ARDINDAN İHRAÇ EDİLMİŞ

Öte yandan Alican Uludağ, Bahçeli’nin ifadesi için düşüncesinin sorulmasını isteyen Ankara 19. Asliye Ceza Mahkemesi yargıcının, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından meslekten ihraç edildiği, daha sonra HSK tarafından Aralık 2016’da göreve iade edildiğini belirtti.

Benzer Haberler