Bahçelievler’deki gaspçılar hakkında ‘tutuklama tedbiri’ uygulanmamasına ilişkin inceleme yapılacak

26 Eylül 2020 Cumartesi

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “İstanbul Bahçelievler’deki olayın şüphelilerine tutuklama tedbiri uygulanmamasına ilişkin olarak disiplin hukuku ve yargı etiği bakımından inceleme yapılması için HSK Başkanı olarak Kurul’a inceleme izni verdim” açıklamasını yaptı.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, İstanbul Bahçelievler’deki darp ve gasp şüphelilerinin serbest bırakılmasıyla ilgili HSK’ya inceleme izni verdiğini belirterek, “Kurul, tarafsızlık, bağımsızlık ve dürüstlük kurallarının kurumsal teminatı olarak bu çerçevede disiplin incelemesini süratle yerine getirecektir” dedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, İstanbul Bahçelievler’de bir kişiyi gasp ve darbederek dere yatağına attıkları suçlamasıyla gözaltına alınan şüphelilerin hâkimlikçe serbest bırakılmasına ilişkin Twitter’da açıklamalarda bulundu.

Bakan Gül, “İstanbul Bahçelievler’deki olayın şüphelilerine tutuklama tedbiri uygulanmamasına ilişkin olarak disiplin hukuku ve yargı etiği bakımından inceleme yapılması için HSK Başkanı olarak Kurul’a inceleme izni verdim” dedi. Gül, şöyle devam etti:

“Adalet, demokratik hukuk düzeninin can evidir. Yargı, adaletiyle tartışmayı bitirir, vicdanları teskin eder. Ancak, kamu vicdanını şoke eden bir karar varsa bunun arkasında meslek kuralları ve disiplin hukukuna aykırı bir durum olup olmadığını araştırmak da HSK’nın görevidir.

Olayda yargı kararının yargısal denetimi elbette kendi mekanizması içinde yürüyecektir. HSK denetimi bu mekanizmanın dışındadır. Kurul, tarafsızlık, bağımsızlık ve dürüstlük kurallarının kurumsal teminatı olarak bu çerçevede disiplin incelemesini süratle yerine getirecektir.

Adliyenin kapısı adaletin kapısıdır. O kapıdan giren her bir mağdur, her bir vatandaşımız adalet terazisinin yüreğine vereceği hak, hukuk ve vicdan duygusunu hissederek bu kapıdan ayrılmalıdır.”

NE OLMUŞTU?

Bahçelievler’de Suriyeli bir sığınmacıyı gasp ve darp ederek dere yatağına attıkları iddiasıyla gözaltına alınan 2 kişi  önce serbest bırakılmış ancak Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine şüpheliler hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkartılmıştı.

Gasp etmeye çalıştıkları kişiyi darp edip 7 metre yükseklikten aşağı attılar!

 

 

Benzer Haberler