Bahçeli: Veliaht Prens için çember daralıyor

20 Kasım 2018 Salı

Meclis grubunda konuşan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. “Veliaht Prens için çember daralıyor” diyen Bahçeli, Suudi Arabistan yönetimine yönelik eleştirilerinin yanında, “Hac farizasının güvenli bir şekilde yapılacağına nasıl inanalım” ifadesini de kullandı.

Bahçeli’nin açıklaması şu şekilde:

Günlerdir Cemal Kaşıkçı cinayeti konuşuluyor. Kaşıkçı olayı uluslarası bir boyuttadır, ezberleri bozmuştur. Birçok soru işareti vardır ortada. Suudi Arabistan yönetiminin cinayeti örtbas girişimleri Türkiye’nin ortaya koyduğu dellliler sayesinde çürütülmüştür… Suudi yönetiminin kimleri sallandırıp kimleri kurtaracağı bize göre muammadır. Cinayetin baş azmettiricisi olarak ismi sık sık zikredilen Veliaht Prens, üst komisyonun başına getirilmiştir. Bu durum tam bir çelişki yumağıdır.

Suudi yönetimi cinayetin asıl sorumlularını ortaya çıkarmmaştır. Riyad yönetimi infaz timinin tamamı hakkında yargılama yapmamıştır; kapalı devre bir süreç işletilmiştir. Sanal bir makemeyle cinayeti karartma yoluna gidilmiştir. Türkiye’yle somut bir işbirliği girişiminde bulunmamışlardır. Caniler bellidir, olayın iki ayrı ses kaydının varlığı da bellidir. Saklanacak ne kalmıştır?.. Türkiye’ye cinayet aletleri ve adli tıpçılarla intikal eden katiller ortadadır.

Kutsal toprakları hakimiyetinde tutan bir ülke nasıl bu duruma gelmiştir. Usame Bin Ladin zihniyetinden ne farkı kalmıştır. Türkiye cinayet üssü olarak ne hakla kullanılmıştır. Veliaht Prens için çember daralmakta, kaçış ve kurtuluş yolları kapanmaktadır… Karanlık ilişkiler kuran, emperyalistleri arkalayan bir şahıs nasıl oluyor da ilahi ilhamlara mashar olabiliyor… Bundan sonra hac farizasının güvenli bir şekilde yapılacağına nasıl inanalım, Muhammedi ahlaka zulmeden yok sayan bir anlayışa ne diyelim. Suudi Arabistan yönetimi İslam coğrafyasını parçalama işine adeta memur edilmiştir.

Kaşıkçı’nın öldürülme emrini Presn Selman’ın verdiği söylense de ABD Başkanı Trump bunu görmezden gelmiştir. ABD bölgemizde kaos, İslam ülkelerinde çatışma arzulamaktadır ve bu nedenle Suudi Arabistan’a ihtiyacı vardır. Her ne pahasına olursa olsun cinayetin asıl azmettiricilerini saklamak zorundadır…”