Babacan: İstifa değil, iflas açıklandı

9 Kasım 2020 Pazartesi

Partisinin Bilecik 1. Olağan Kongresi’nde konuşan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Hazine Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifasıyla ilgili, “Dün gece sosyal medya üzerinden istifa değil, iflas açıklanmıştır” ifadesini kullandı.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin Partisinin Bilecik 1. Olağan Kongresi’nde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Babacan, “Demokrasiyi, hukuku, insan haklarını askıya alanlar; saatlerdir devleti de askıya almıştır. Dün gece yapılan açıklama bir istifa açıklaması değil, bir iflas açıklamasıdır. Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi dün gece sosyal medya üzerinden iflasını açıklamıştır” dedi.

Babacan, Albayrak’ın istifasını görmeyen AKP medyasını ise, “Hem ekonominin hem de basın özgürlüğünün durumu içler acısı” sözleriyle eleştirdi.

Babacan’ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

“HEM EKONOMİNİN HEM BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜN DURUMU İÇLER ACISI”

“Hem ekonominin hem de basın özgürlüğünün durumu içler acısı. Dün biliyorsunuz sosyal medya hesabında bir istifa mektubu paylaşıldı. Bu istifa beğeni rekoru kırdı. Dakikada 3 bin kişi istifayı beğendi. İnsanlar sosyal medyada aldılar bu haberi ve telefonlarının o “like” tuşuna bastılar hemen. Ülkenin bir bakanı kendi sosyal medya hesabından bir istifa mektubu paylaşıyor fakat basından çıt yok. Belli ki bir yerlerden talimat bekleniyor. Basınımız bir istifa haberini talimat almadan veremiyor.”

“İSTİFA DEĞİL, İFLAS AÇIKLADILAR”

“Akraba kayırmacılığının, basını sansürleme işgüzarlığının kötü sonuçlarına son 24 saatte tekrar şahit olduk. Halkımıza yoksulluğu dayatan beceriksiz ekonomi politikası iflasını canlı canlı izledik. Demokrasiyi, hukuku, insan haklarını askıya alanlar; saatlerdir devleti de askıya almıştır. Dün gece yapılan açıklama bir istifa açıklaması değil, bir iflas açıklamasıdır. Partili Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi dün gece sosyal medya üzerinden iflasını açıklamıştır.”

“ÇÖKÜŞÜN FATURASINI BİR İKİ DEĞİŞİKLİĞİYLE KAPATMAYA ÇALIŞIYORLAR”

“Hazineyi boşalttılar anladık da şu anda hazinenin başı da boş. Devlet böyle yönetilmez, ciddiyete yakışmaz. Özgürlüklerin olmadığı, adaletsizliğin kol gezdiği bir ülkede ekonomi de iyiye gitmez. Bütün bu çöküşün faturasını bir-iki isim değişikliğiyle kapatmaya çalışıyorlar. Türkiye ekonomisi, içine düştüğü bu çukurdan sadece ekonomi yönetimini değiştirerek çıkamaz. Anayasanın açıkça ihlal edildiği bir ülke hukuk devleti olamaz. Anayasayla kendinizi bağlı hissetmiyorsanız bu ülkenin çivisi çıkmış demektir. İstediğiniz kadar adamları değiştirin; adaleti düzeltmedikçe, demokrasiyi iyileştirmedikçe, özgürlük ortamını genişletmedikçe ekonomi toparlayamaz. Ekonomi sağlam bir temel üzerine inşa edilir. Bu temelde, adalet, demokrasi ve özgürlükler vardır. Bu zihniyet, bu iktidar değişmeden ekonomi düzelmez.”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak istifa etti

Benzer Haberler