Nobelli Sancar: Türkiye’de olsaydım aşı için kuyruğa girerdim

11 Aralık 2020 Cuma

Nobel ödüllü Türk bilim insanı Aziz Sancar, “Şimdi Türkiye’de olsaydım kuyruğa girer, Sağlık Bakanlığımızın temin ettiği aşıyı yaptırırdım” açıklamasını yaptı.

ABD’de yaşayan Nobel ödüllü bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, Covid-19 aşısıyla ilgili açıklama yaparken, kendi adına açılan sosyal medya hesaplarındaki aşı karşıtı iddialara tepki gösterdi.

Prof. Sancar, “Şimdi Türkiye’de olsaydım kuyruğa girer, Sağlık Bakanlığımızın temin ettiği aşıyı yaptırırdım. Türkiye’de olsaydım Türk hekimlerinin tavsiyelerine uyardım” ifadesini kullandı.

Sancar, “Aşının partisi yok. Bu aşıyı Çin’den satın alıp Türkiye’de kullanmaya karar veren politikacılar değil bizim halk sağlığı uzmanlarıdır. Bu aşı veya Rus, Amerikan veya Türk kardeşlerimizin Almanya’da ürettiği aşılardan hangisi daha etkili bilemiyorum. Çünkü bu işin uzmanı değilim. Ama inanıyorum ki hepsinin koruyucu faydası var ve halkımızın Türkiye’de halihazırda mevcut olan aşıyı kullanmasını ve sağlık uzmanlarından başka hiçbir kimsenin sözünü dinlememelerini tavsiye ederim. Dediğim gibi simdi Türkiye’de olsaydım kuyruğa girer, Sağlık Bakanlığımızın temin ettiği aşıyı yaptırırdım” dedi. (AA)

 

Benzer Haberler