Aynı tapuyu 3 bin 650 kişiye sattılar

4 Kasım 2019 Pazartesi

Aynı tapuyu 3 bin 650 kişiye sattılar

Yalova’da, 2 bin 500 kişiye satılması gereken hisseli tapunun 40 bine yakın kişiye satıldığı ortaya çıktı. Tesiste bir oda için toplanan para 6 milyon liraya varıyor. Benzer durumun yaşandığı Ankara ve Tekirdağ’daki diğer iki büyük projeden devre mülk satın alan çok sayıda kişi de icralık oldu. Kimi ödemesini yaptığı halde alamadığı senetler nedeniyle, kimisi satışın iptaline rağmen aidatlar nedeniyle hacizlerle boğuşuyor.

Büyük bir bölümü ‘Bedava tatil kazandınız’ telefonu ile temas kurulan kişiler, hayal ettikleri devre mülklere kavuşamadığı gibi kâbus yaşamaya devam ediyor. Üç ayrı ildeki üç projede binlerce kişi, dolandırıldıkları iddiası ile bir yandan savcılıklara başvurdu bir yandan da ödedikleri paraları geri almak için dava açtı.

Hürriyet gazetesinden Dinçer Gökçe’nin haberine göre, Mali Müşavir Enver Göçek bu kişilerden biri. Göçek, benzin istasyonundan akaryakıt alırken, yanına gelen tanıtım görevlisinin anlatımı ile Yalova Termal’deki devremülk projesinden haberdar oldu. Bir kısmı tamamlanan projenin fotoğraflarını da gören Göçek’e hisseli tapu satışı yapılacağı belirtildi. Yılın belli bir döneminde tesiste kalabileceği belirtilen Göçek’e hisse devir bedelinin 23 bin 950 lira olduğu, ancak peşin ödemesi halinde 12 bin lira ödemesi gerektiği belirtildi. Enver Göçek, D. Sağlık Termal isimli bir şirket ile 28 Haziran 2018’de sözleşme imzaladı. İlk olarak bin lira ödeyen Göçek, 11 bin liralık ödemeyi ise geçen 5 Temmuz’da şirketin hesabına banka yolu ile gönderdi.

AYNI YER BİNLERCE KİŞİYE SATILDI

Hisseli tapu devri yapılan Göçek, satın aldığı yeri görmeye gittiğinde ise gerçek durumla karşı karşıya kaldı. Tapu kaydına göre aynı yer Enver Göcek gibi 3 bin 650 kişiye daha satılmıştı. Yapılan hesaplamalara göre binlerce kişiye satılan odanın değeri 6.2 milyon lirayı aşıyordu. Göçek, avukatı ile yaptığı araştırmada tesisteki yerlerin toplamda 2 bin 500 kişiye satılması gerekirken, 40 bine yakın kişiye satıldığı bilgisine ulaştı. Enver Göçek, elinde tapu olmasına rağmen tesiste ‘Boş yer yok’ gerekçesiyle kalamayacağını anlayınca tapu iptal davası açtı ve kazandı. Göçek tapusunu iptal edince bu kez, ödediği paranın iadesi için Yalova Ticaret Mahkemesi’ne dava açtı. Ancak, Göçek’in ödeme yaptığı şirketin tabela şirket konumunda olduğu anlaşıldı. Dava dilekçesinde ödeme yapılan şirket ile K. Otel İşletmeleri AŞ ve G. Turizm İnşaat AŞ’nin aynı kişi tarafından yönetildiği, aralarında organik bağ olduğu, dolayısı ile yaptıkları ödemenin bu şirketlerin sorumluluğunda olduğu kaydedildi. Göçek, tapuyu iptal etse de aidat ödemelerinden kurtulabilmiş değil. Göçek’in sözleşme yaptığı şirket, yıllık 470 liralık aidat ödemesi için kendisine gün aşırı mesaj gönderiyor. Gönderilen mesajlarda, aidatın ödenmemesi halinde icralık olacağı belirtiliyor.BANKA SENETLERİ İCRAYA KOYDU

Benzer bir sorun ise Ankara Beypazanı’nda inşa edileceği açıklanan A. Termal projesi ile ilgili yaşanıyor. Emekli olan Rakia Akyıldız ve Ayhan Akyıldız çifti bu projeden devre mülk almak üzere şirket ile sözleşme yaptı. Şirket ile Rakia Akyıldız arasındaki sözleşmeye göre bedeli 26 bin TL olarak belirlenen devremülk için 25 Kasım 2015’te sözleşme imzalandı. Raika Akyıldız 26 bin liralık 32 senet imzaladı. Ancak Akyıldız kısa süre sonra şirket ile ilgili bir dizi olumsuz haber aldı ve taraflar aralarındaki sözleşmeyi iptal etti.

‘NİTELİKLİ DOLANDIRICILIK’ SUÇLAMASI

Ancak şirket, Akyıldız gibi birçok kişiden aldığı senetleri iade etmek yerine bankaya verdi ve yerine kredi kullandı. Banka, kredinin ödenmemesi nedeni ile aralarında Akyıldız’ın da olduğu birçok kişinin senedini icraya koydu. Bankanın yaptığı icra takibi ile durumdan haberdar olan Akyıldız projenin sahibi N. Mühendislik İnşaat’ın yetkilileri hakkında ‘nitelikli dolandırıcılık’ iddiasıyla savcılığa başvurdu.

Tekirdağ Saray’daki H. Termal Projesi’nde de çok sayıda mağdur, internet üzerinde kurdukları platformlarda, devremülk sahibi olamadıkları gibi ödedikleri paraları da alamadıklarını belirtiyor.

ÖDEMEYİ ALAN ŞİRKETİN İÇİ BOŞ

Yalova’daki projede bilinçli olarak binlerce kişinin dolandırıldığını öne süren Av. Engin İsmail Köse, “Pazarlama teknikleri çok insafsızca. ‘Bedava tatil kazandınız’ deyip otele götürüyorlar. Genelde yaşlı insanlar hedef kitle. Saatlerce yüksek sesli müzik ve konuşmayla bu kişiler ikna edilmeye çalışılıyor. Bir masa ikna olduğunda zil çalınıyor, anons ediliyor, herkes alkışlıyor. İnsanlara verilen tapunun ekonomik bir değeri yok. Ödeme yapılan şirkete bakıldığında üzerinde herhangi bir mal varlığı bulunmuyor. Ancak, yaptığımız araştırmalarda aynı kişinin yönettiği üç ayrı şirket arasında organik bağ olduğunu tespit ettik. Yargıtay’ın da bu yönde kararları var” dedi.

Avukat Yalçın Yurttaş ise, Ankara Beypazarı’ndaki projenin yarım kaldığını, çok sayıda insanın, imzaladıkları senetler nedeni ile hacizlik olduğunu söyledi. Avukat Yurttaş, “Bu insanların birçoğu, çok düşük bir gelire sahip. Normal zamanlarda tatil yapamayan bu insanlar, biriktirdikleri 3-5 kuruş ile devre mülk sahibi olmayı hayal ediyor. Ancak gelinen aşamada ortada devremülk olmadığı gibi bir de hacizlik duruma gelmişler” diye konuştu.

Benzer Haberler