AYM, yerel mahkemenin kararını yetersiz buldu; tuvalette dayağa 70 bin lira tazminat cezası verdi

21 Ağustos 2020 Cuma

AYM, yerel mahkemenin kararını yetersiz buldu; tuvalette dayağa 70 bin lira tazminat cezası verdi

Anayasa Mahkemesi (AYM), tutuklu olan üniversite öğrencisinin, sınava götürüldüğü Bayrampaşa Cezaevi’nin tuvaletinde uzman çavuş ve 10 jandarma tarafından dövülmesini “eziyet” olarak nitelendirdi. Tutuklu öğrenciye 70 bin TL tazminat ödenmesine hükmeden mahkeme, 3 bin TL adli para cezası verilen sanık uzman çavuşun cezasını yetersiz buldu ve yerel mahkemeden “caydırıcı” bir ceza istedi.

2007’de Kırklareli F Tipi Cezaevi’nde örgüt üyeliği iddiasıyla tutuklu olan Fırat Can, okuduğu Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin sınavlarına girmek için İstanbul’a getirildi. Can, sınav sonrası Kırklareli’ne götürülmek üzere Bayrampaşa Cezaevi’ne götürüldü. Maslak Sevk Bölüğü, ring aracına bindirmeden önce Can’dan parmağındaki alyansı çıkarmasını istedi. Bunu kabul etmeyen Can, bir uzman çavuş ve emrindeki 10 asker tarafından tuvalete götürüldüğünü bildirdi.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre, tuvalette dövüldüğünü, hayalarının sıkıldığını, copla boğazına vurulduğunu ve kendisine hakaret edildiğini belirten Can, Kırklareli Cezaevi’ne dönmesinin ardından savcılığa suç duyurusunda bulundu. Can, sevk edildiği hastanede darp edildiğine ilişkin doktor raporu da aldı.

MAHKEME ASKERLERİN DE YARGILANMASINI İSTEDİ

Soruşturma kapsamında ifade veren uzman çavuş M.N.T., “Olayı hatırlamıyorum, kimseyi darp etmedim” derken, mahkeme, davaya dahil edilmeyen askerlerin de yargılanmasını istedi.

Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi, açılan dava sonucunda uzman çavuşu, “Kamu görevlisinin sahip olduğu nüfuzu kötüye kullanmak suretiyle kasten yaralama” suçundan 3 bin TL adli para cezasına çarptırarak, hükmü erteleme kararı aldı. Fırat Can’ın başvurusunu değerlendiren AYM ise, yaşanılanları “eziyet” olarak tanımladı ve ihlal kararı verdi. Kararın bir örneğinin ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması amacıyla yeniden yargılama yapılmak üzere dosyayı mahkemeye gönderdi. AYM, Can’a 70 bin TL manevi tazminat ödenmesine de hükmetti.

‘YARGILAMA SÜRESİ MAKUL DEĞİL’

Kararda, yargılamanın 7 yıl 8 ay sürmesinin de makul olmadığı vurgulananarak, “Somut olayda, soruşturmanın etkinliğinin sağlanmasının koşullarından biri olan sorumluların fiilleriyle orantılı ceza almaları koşulunun yerine getirilmediği ve cezasızlık sonucunu doğurdu. Bu durum benzer ihlallerin önüne geçebilmek amacıyla caydırıcılığın sağlanması için devletin, sorumluların uygun ve yeterli cezalar ile cezalandırılmalarını sağlayabilecek nitelikte bir ceza soruşturması yürütme konusundaki yükümlülüklerine açıkça aykırılık oluşturmaktadır” denildi.

Benzer Haberler