AYM Başkanı: 21 Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi denetlenecek

25 Nisan 2019 Perşembe

AYM Başkanı: 21 Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi denetlenecek

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, AYM’nin 57’nci kuruluş yıldönümü töreninde, yeni sistemin alametifarikasının Cumhurbaşkanlığı kararnameleri olduğunu söyledi.

Anayasa Mahkemesi’nin 57’nci kuruluş yıl dönümü nedeniyle tören düzenlendi.

Törene Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ile yargı mensupları katıldı.

‘YENİ SİSTEMİN ALAMETİFARİKASI CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMELERİDİR’

Törende konuşan AYM Başkanı Zühtü Arslan şunları söyledi: “9 Temmuz 2018 tarihinde yürürlüğe giren anayasa değişikliğiyle Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin anayasallık denetimi yetkisinin Anayasa Mahkemesi’ne verildiğini anımsatarak, “Böylece Anayasa Mahkemesi’nin görev alanı, yasama işlemlerinin yanında, yürütmenin ilk elden düzenleyici işlemi mahiyetinde olan Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin yargısal denetimini de içine alacak şekilde genişletilmiştir. 2017 Anayasa değişikliği ile benimsenen yeni sistemin en önemli kurumu, tabir yerindeyse ‘alametifarikası’ Cumhurbaşkanlığı kararnameleridir. Bu nedenle Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin anayasallık denetimi, yeni sistemin üzerine dayanması gereken denetleme ve dengeleme mekanizması bakımından hayati derecede önemlidir.”

Hâkimler ve Savcılar Kurulu tarafından kısa süre önce Resmi Gazete’de yayımlanan Türk Yargı Etiği Bildirgesi’nin 2’nci maddesinin de Anayasa’nın 138’inci maddesiyle uyumlu olarak yargı bağımsızlığını düzenlediğine dikkat çeken Arslan, “Buna göre hâkim ve savcılar, bağımsızlıklarına doğrudan ya da dolaylı olarak etki edebilecek baskı ve tesiri kayıtsız şartsız reddederler” dedi.

‘BİREYSEL BAŞVURU SAYISI 42 BİN CİVARINDA’ 

Zühtü Arslan, Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruların her geçen gün arttığını bildirerek, “Bireysel başvuruda bugün itibarıyla derdest başvuru sayısı 42 bin civarındadır. Derdest başvuruların yüzde 95’lik kısmı 2017 yılı ve sonrasına aittir. Norm denetiminde ise 76’sı iptal davası, 28’i de itiraz başvurusu olmak üzere toplam 104 derdest dosya bulunmaktadır. İptal davalarının norm denetimi içerisindeki oranı yaklaşık yüzde 73, itiraz başvurularının oranı ise yaklaşık yüzde 27’dir” diye konuştu.

’21 CUMHURBAŞKANLIĞI KARARNAMESİ DENETLENECEK’ 

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, son iki yılda iptal davalarının sayısının hızlı bir yükseliş gösterdiğini bildirerek şunları söyledi: “Öte yandan mevcut iptal davalarının yaklaşık yüzde 70’i kanunlaşan olağanüstü hal kanun hükmünde kararnameleri ile Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinden oluşmaktadır. Şu anda Mahkemenin önünde anayasallık denetimi yapılacak olan 21 Cumhurbaşkanlığı kararnamesi bulunmaktadır. Bu istatistiklerin de ortaya koyduğu üzere, önümüzdeki dönemde norm denetiminde verilecek kararların ağırlığını kanunlaşan OHAL KHK’leri ile Cumhurbaşkanlığı kararnameleri oluşturacaktır. Belirtmek gerekir ki, itiraz başvurularının aksine, iptal 22 davasına konu olan kanun ya da kararnameler çok sayıda kuralı içerdiğinden bu davaların hazırlık ve karar süreci çok daha uzun olmaktadır.”

Benzer Haberler