‘AYM adeta dövüşerek çekiliyor’

2 Temmuz 2021 Cuma

‘AYM adeta dövüşerek çekiliyor’

Gazeteci Murat Yetkin, “AYM adeta kararlarıyla dövüşerek çekiliyor. Ya da başka açıdan bakarsanız adalet adına direniyor. Ya da adalet adına ‘imdat’ çağrıları, ‘SOS’ çağrıları veriyor” dedi.

Gazeteci Murat Yetkin, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) ele aldığı ‘AYM adalet sahnesinden adeta dövüşerek çekiliyor’ başlıklı yazısında, Yüksek Mahkeme’nin son olarak, vekilliği düşürülen Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun bireysel başvurusuna hak ihlali kararı vermesine vurgu yaptı, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin AYM’nin kapatılmasını istediğini hatırlattı.

Yetkin’in “AYM adeta kararlarıyla dövüşerek çekiliyor. Ya da başka açıdan bakarsanız adalet adına direniyor. Ya da adalet adına ‘imdat’ çağrıları, ‘SOS’ çağrıları veriyor” ifadelerini kullandığı yazısından bir bölüm şöyle:

“AYM Başkanı Arslan’ın geçenlerde, tam da siyaset-mafya-medya-yargı tartışmalarının ortasında ‘mahkemeler adalet dağıtmıyorsa hukuk dışı yollara sapılması kaçınılmaz’ çıkışını yapması da tesadüf değil. Yargının siyasi ve ticari çıkarlar doğrultusunda kararlar aldığı iddiaları yeni değil. İlk defa AK Parti dönemi ve Erdoğan ile de gündeme gelmiyor. Geçmişte, Danıştay dairelerinde 11-0 çıkan ticari davaları hatırlayanlarımız var. Yargının ‘vicdan ile cüzdan arasına sıkıştığını’ söyleyen Yargıtay başkanı gördük. Bugün Danıştay’dan İstanbul Sözleşmesinin kaldırılmasına paraşütle indirilmiş hangi üyelerin oyuyla onay verildiğini fark edenlerimiz gibi. Yani geçmişte de vardı ama yargının siyasi-ticari manipülasyonu iddiaları bugünkü kadar hiçbir dönem ayyuka çıkmadı, normal sayılmadı.

MHP’nin AYM karşıtlığı daha çok ideolojik nedenlere dayanıyor. Sandıkta yenemediği HDP’yi böyle bitirmek istiyor. Bahçeli daha çok bu nedenle Erdoğan’a baskı uyguluyor. Erdoğan şimdilik, AK Parti içinde hâlâ var olan vicdan sahibi seslerin parti kapatmalara karşı ilkesel tutumuna uygun tutum aldı. Ancak iktidar oyunu giderek sertleşiyor. RTÜK üyelik seçiminde MHP ağırlığı ve kamu kaynaklarından en fazla reklam alan medya şirketlerinin MHP eğilimli olduğunun anlaşılması bunun sadece bir parçası.

AK Parti-MHP uzlaşması, Bahçeli’nin duyurduğu yeni Anayasa taslağında olduğu gibi, AYM’nin budanmış yetkilerle işlevsiz, sembolik bir kuruma dönüştürülmesinde sağlanabilir. Böyle bir uzlaşma Türkiye’de güçler ayrılığı, bağımsız ve tarafsız yargı ve hukuk devleti ilkelerine biraz daha hasar verecekti. Mahkemelerin adalet dağıtmasına bir gün herkesin ihtiyaç duyacağı gerçeği unutuluyor.”

YAZININ TAMAMI 

Benzer Haberler