Ayhan Bora Kaplan davasındaki kritik isimden şok İYİ Parti iddiası!

Yayın tarihi: 20 Mayıs 2024 Pazartesi 11:00 pm - Güncelleme: 20 Mayıs 2024 Pazartesi 11:46 pm

Haber: HABER MERKEZİ

Ayhan Bora Kaplan davasının müştekisi Muhammed Sağ, “Seçimden üç ay önce komple İYİ Parti’ye geçti bu örgüt” dedi.

Emniyete kadar uzanan Ayhan Bora Kaplan Suç Örgütü Davası gündemdeki yerini koruyor.

TELE1 ekranlarında Özlem Gürses’in moderatörlüğünde, Gazeteciler Caner Taşpınar, Ersin Eroğlu ve Masum Gök’ün katılımcı olduğu Kayıt Dışı programında davanın müştekilerinden

Muhammed Sağ dava hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

ÜÇ KAMU BANKASINDAN KREDİ ÇEKTİ

Muhammed Sağ, Ayhan Bora Kaplan’ın başka şirketler üzerinden Halk Bankası, Ziraat Bankası ve Vakıflar Bankası’ndan yüksek miktarlarda kredi çektiğini anlattı.

Ayhan Bora Kaplan Suç Örgütü’nün finans işlerini Finansbank’ta Müdür olan Koray Özdöl aracılığıyla yaptığını söyleyen Sağ şunları söyledi:

“Elmacı Market için bir ortaklık konusundan dolayı tanıştım, Ayhan Bora Kaplanla tanışmadım. Serdar Sertçelik, Koray Özdöl. Koray Özdöl, Finansbank’ta müdür, İspanya’da Ayhan Bora Kaplan’ın finans müdürü olarak çalışmaya gelen kişi. Hatta bu kamu bankalarında büyük krediler çekildi, Koray Özdöl’ün ağabeyi tarafından verildi. Adını hatırlamıyorum. Halk Bankası’nda bölge koordinatörlüğünü yapıyor şu anda. O da Dubai’ye kaçtı.

Siz Ayhan Bora Kaplan’ın adındaki firmada kullandığı rakamı biliyorsunuz. Elmacı Market, farklı firmalarda bu çok çok milyarların üzerinde krediler. Üç tane kamu bankasından. Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası.

“FARKLI TEKLİFLERDE BULUNDULAR”

Muhammed Sağ, Serdar Sertçelik ve Koray Özdöl’ün Elmacı Market’in ortağı olarak tanıştıklarını fakat yaptıkları araştırmada Sertçelik ve Özdöl’ün bu şirkette yetkili olmadıklarını görünce şüphelendiğini söyledi. Bunun üzerine Ayhan Bora Kaplan Suç Örgütü tarafından işbirliği teklifleri yapıldığını beliten Sağ şöyle konuştu:

Serdar Sertçelikle Elmacı Market’in sahibi olarak tanıştım. Koray Özdöl ile ortak olduğunu düşünüyordum. Ancak kayıtlara baktığımızda Doğan Kaan Yıldız isminde birisi bu firmanın sahibidir. Hiç Doğan Kaan Yıldız’ı da görmedim. Görmüşsem bile tanımıyorum.

Sonra bunların o firmanın yetkilisi olmadığını öğrenince işin içinde bir şeyler döndüğünün farkına vardım. Bunu masaya yatırınca farklı tekliflerde bulundular. Bunlara lazım olan bu sicili temiz, belli bir yere gelmiş esnaf, veya belli finans bilgisi olan kişiler. Medya grubunda her sahadan insan kaynağı çekiyorlardı. Bu tür tekliflerde bulundular. Ben kabul etmedim. Kara para aklamak, uyuşturucu kaçakçılığı, ben normalde Avrupa’ya mermer ve fayans gönderiyordum bununla ilgili yetki istediler, vekalet filan istediler farklı şeyler göndermek için. Ben kesinlikle kabul etmedim. Böyle bir gücün karşıma çıkacağına da inanmıyordum.”

Sonra olay gittikçe büyümeye başladı. Ben Emniyet’e gittim. Emniyet’ten önce onların haberi oldu. Ankara Emniyeti 2021 yılının Ağustos aylarında. Emniyet’e gittiğimden haberleri oldu. Ben Emniyet’e gitmedim, Antalya’ya döndüm. Düşündüm, taşındım, Cumhurbaşkanı’na gittim.”

“CUMHURBAŞKANLIĞI’NA GİTTİM”

Muhammed Sağ, Ayhan Bora Kaplan Suç Örgütü hakkında AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmek üzere Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne gittiğini fakat Recep Tayyip Erdoğanla görüşemediğini belirtti.

Sağ, “Ben bunların emniyet ve yargı içinde güçlerinin farkına varıp tek umut Cumhurbaşkanlığı’na gitmek kaldı. O arada sorguladım. Sağdan, soldan, siyasetçilerden, şuradan, buradan neye bulaştığının farkında değil dediler. Ya kabul edeceksin ya canından olacaksın. Ben sayın Cumhurbaşkanı ile görüşmeye gittim. İki arama noktasından geçtim. Üçüncüde resepsiyon gibi bir yer vardı. Bir hanımefendi vardı. Kendisi bana ne konuşacağımı sordu dedim ben güvenmiyorum. Ciddi bir konu ancak kendisine söylerim. O zaman bir bekleyin dedi. Bir telefonla filan görüştü. Sonra bir beyfendi geldi. Bir not defteri verdi bana, bir kağıt verdi. Buna yazın, bize söylemiyorsanız biz iletelim kendisi isterse görüşeceksiniz. Tamam dedim. Ben yazıyı yazdım beyfendiye verdim. Beyefendi burada beklemeyin, zaman içerisinde size dönüş olur dedi. Tamam dedim çıktım” ifadelerini kullandı.

“CUMHURBAŞKANLIĞI’NDAN ÇIKINCA SERDAR SERTÇELİK KARŞILADI”

Muhammed Sağ, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden çıktığı anda yolun karşısında Serdar Sertçelik’in iki araba ile kendisini beklediğini ve işbirliği teklif ettiğini söyledi.
Konunun detayları hakkında konuşan Sağ, “Çıkınca Serdar Sertçelik karşı tarafta, iki arabayla. Takip ettiler. Bak nereye gidersen buluruz, anlaşalım. Ben de kabul ettim. Tamam dedim ne istiyorsanız yapalım. Bazı şeyleri kabul ediyormuşum gibi bazı şeyleri kabul etmiyormuşum gibi ellerinden kurtulmak için. Sonra ellerinden çıktım Antalya’ya gittim kabul etmek şartıyla onların şartlarını. Antalya Emniyeti’nde tanıdıklar var. Antalya Emniyeti’ne gittim, KOM Şube’ye gittim. KOM Şube’ye anlattım. KOM Şube bana dedi ki: Muhammed, olay Ankara’da olduğu için Ankara’ya gitmen lazım. Ben Ankara’ya gitmeye korktum gitmedim, yurt dışına çıktım. Yurt dışında E-Devlet’e yazdım. Ben Avusturya’daydım. E-Devlet beni Marsilya Konsolosluğu’na yönlendirdiler. Balkanların ve Türkiye Cumhuriyeti’nin yetkili konsolosluğu orasıymış. Orada iki tane yetkiliyle görüştüm Türkiye’ye dön dediler” dedi.

“CANIMA KAST ETTİ”

Muhammed Sağ, Ayhan Bora Kaplan örgütü tarafından kaçırılıp canına kast edildiğini söyledi.

Sağ, “10 Kasım 2021. Ben Türkiye’ye döndüm. Antalya Havalimanı’na indim. Almanya üzerinden geldim. Polis noktasından geçtikten sonra beni arayan kişi Ayhan Bora Kaplan. Türkiye’ye döndüm, Ayhan Bora Kaplan beni arayıp tehdit etti. Bu dönem içerisinde canıma kast etti. Bu arada ben Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’nda elinizdeki dilekçeyi Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne gönderilmek üzere bir şikayette bulundum. Bunun üzerine bir de Ankara’ya gittim, Emniyet’e gittim. Emniyet Otoparkı’nda kaçırdılar. Ben Ankara’yı çok iyi bilmiyorum. Hamamönü diye bir yere götürmüşler. Bir otoparkın altında bir ofis gibi bir yer vardı. Ben orada her şeyi kabul ettim. Ondan sonra çıktım. Bir süre Süleymaniye tarafına gittim. Orada da beni buldular. Oradan Duhok’a geçtim, Katar’a. Baktım olmuyor Avusturya’ya geldim. Tekrardan Almanya’ya geçtim vize sürem bitiyordu” şeklinde konuştu.

“ANTALYA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI KANIT YOK DEDİ”

Eşinin ve çocuklarının tehdit edildiği anların videosu üzerine konuşan Muhammed Sağ, şikayetinin delil yetersizliği gerekçesiyle üzerinin örtüldüğü iddiasına bulundu.
Sağ, “Bu videoda ben konuştuğumda Türkiye’de evimi basıp çocuklarımı tehdit ediyorlardı. Bununla ilgili çocuklar şikayetçi oldu. Antalya Cumhuriyet Başsavcısı kanıt yok demiş. Oturduğum evim dört tarafı kameralı. Altta iki tane bir bayan, bir erkek kuaförü var, kameralı. Karşıda noter var kamera. Buradan hiçbir şey kaçamaz” ifadelerini kullandı.

“ÖNEMLİ OLAN ARKASINDAKİ GÜÇ”

Muhammed Sağ, Ayhan Bora Kaplan’ın çok büyük bir güce sahip olmadığını, arkasında duran gücün ortaya çıkarılması gerektiğini söyledi.

Sağ şu ifadeleri kullandı:

“Böyle büyük devasa birisi değil bu. Devasa bunun arkasındaki güçtür. Bunun arkasındaki güç kimdir? Emniyet’te olduğumu söyleyen, Ankara Emniyet’te olduğumu söyleyen, Cumhurbaşkanlığı’na gittiğimi söyleyen, nerede olduğumu birebir konumunu söyleyen kimse onu bulmak lazım. Bora Kaplan’a 100 yıl ceza versen ne olur? Ahmet gelir çıkar. Bu çok önemli birisi değil. Yalvarıyorum yahu arkasındaki güç.”

“SİNAN ATEŞ, AYHAN BORA KAPLAN’IN SİLAH KAÇAKÇILIĞINI BİLİYORDU”

Muhammed Sağ, öldürülen eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş’in, Ayhan Bora Kaplan’ın yaptığı silah kaçakçılığını bildiği için öldürüldüğünü öne sürdü.

Ayhan Bora Kaplan suç örgütünün Yerel Seçimler’den önce İYİ Parti’ye geçtiğini iddia eden Sağ şunları söyledi:

“Rahmetli Ateş’in cinayeti neden 32.Ağır Ceza Mahkemesi’ne verildi? Tesadüf değildir. Rahmetli bunların bana teklif ettikleri Novoroski’de silah alıp Lazkiye, farklı yerlere silah satmak, Basra’ya silah satmak. Novoroski’de milyonlarca silah alınmış Ortadoğu ülkelerine satılmış. Bunları biliyordu rahmetli. O yüzden öldürüldü. Ben o yüzden Türkiye’ye gelmiyorum. Zaten Sinan Ateş’in tetikçiliğini Bora Kaplan kabul etmediği için birileriyle arası bozuldu. Seçimden üç ay önce komple İYİ Parti’ye geçti bu örgüt. Erkan Yıldırım kim? Meral Hanım grup toplantısına çıkardı iş adamı olarak. Erkan Yıldırım bu dosyada tefecilik ve dolandırıcılık olarak geçiyor.”

MÜCAHİT ARSLAN, CANER TAŞPINAR’I ARADI

Serdar Sertçelik’in haklarında ifade vermeye zorlandığını öne sürdüğü isimlerden AKP Ankara Milletvekili Mücahit Arslan, yayın öncesi Caner Taşpınar’ı aradı. Caner Taşpınar, Mücahit Arslan’a kendisine yönelik operasyon yapılmak istendiği yönündeki iddiaları sordu.

Taşpınar, Mücahit Arslan’ın kendisinin adı verilerek iddialara bir ciddiyet kazandırılmak istenmiş olabileceğini belirterek süreci dışarıdan takip ettiğini söylediğini aktardı.

Taşpınar, “Bu süreci dışarıdan takip ettiğini söyledi ve soruşturmanın henüz bu döneminde konuşmak istemediğini söyledi. Ben şunu anlatmak istedim kendisine: Özellikle sizin isminizin yer alması bir ciddiyet yaratıyor ve gerçekten de bir darbe girişimi mi? Bu isimler söylenerek bir darbe girişimi yapılmak istendi bu ciddiyet boyutunda. Kendisi bu şekilde de değerlendirebilir ama belki de benim ismimi vererek tam tersi kendi kumpaslarına bir ciddiyet kazandırmak için de böyle bir yola başvurmuş olabilirler dedi. Bu konuları gerçekten ayrıntılı olarak şu anda üzerinde durmuyorum. Dışarıdan süreci takip ediyorum dedi” şeklinde konuştu.

CHP’den ‘Ayhan Bora Kaplan’ açıklaması: Soylu, yargılama sürecine derhal dahil edilmeli

Kaynak: TELE1