Ayhan Bilgen’in istifa açıklamasının ardından Kars Belediye Meclisi toplandı

30 Eylül 2020 Çarşamba

Ayhan Bilgen’in istifa açıklamasının ardından Kars Belediye Meclisi toplandı

Gözaltında olan Kars Belediyesi Eş Başkanı Ayhan Bilgen’in istifa kararı almasının ardından gözler Kars Belediye Meclisi Eş Başkan Şevin Alaca başkanlığında toplandı. Toplantıda istifanın ardından atılacak adımları ve izlenecek yol tartışılacak. Yapılacak görüşmenin ardından atılacak adımlar açıklanacak.

Ankara merkezli yürütülen ‘Kobani eylemleri soruşturması’ kapsamında 25 Eylül’de gözaltına alınan Kars Belediyesi Eş Başkanı Ayhan Bilgen istifasını açıklamıştı. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Bilgen, “Keyfi gözaltılarla bir şehrin iradesi ile oynanmasına izin vermem. İster tutuklayın, ister serbest bırakın, gözaltı sürem bitene kadar kayyım atanmamış olursa Belediye Başkanlığı görevimden istifa edeceğim” demişti.

Artı Gerçek’ten Remzi Budancir’in haberine göre, Bilgen’in açıklamasının ardından Kars belediye meclisi Eş Başkan Şevin Alaca başkanlığında toplandı. Belediye meclisi Eş Başkan Bilgen’in istifa kararını, istifanın ardından atılacak adımları ve izlenecek yolu tartışacak. Yapılacak görüşmenin ardından atılacak adımlar açıklanacak.

BELEDİYE HACİZLERLE BOĞUŞUYOR

Önceki dönem MHP’de olan Kars belediyesi, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde HDP’ye geçmişti. Önceli dönemden kalan borçlarla boğuşan belediye eş başkanlarının makam odalarındaki mobilyalar bile hacizli. Belediye Meclisi HDP, CHP, AKP, MHP ve DSP’li üyelerden oluşuyor.

KARS BELEDİYESİNDE ÇOĞUNLUK HDP’DE

Belediye meclisinin çoğunluğu HDP’de. HDP’nin 10, CHP’nin 5, MHP’nin 4, AKP’nin 3 ve DSP’nin 2 üyesi bulunuyor. Bilgen’in istifa kararının ardından alınacak kararlar 5 üyesi olan CHP’nin tutumuna bağlı. CHP, HDP’nin adayına destek verirse rahatlıkla yeni başkan seçilebilecek.

NE OLMUŞTU?

‘Kobani olayları soruşturması’ kapsamında aralarında Ayhan Bilgen ve HDP’li eski milletvekilleri, belediye başkanları ile MYK üyelerinin de olduğu 82 kişi hakkında gözaltı kararı verilmişti.

Gıda zehirlenmesi sonucu rahatsızlanan gözaltındaki siyasetçilerle görüşen HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dede, hastaneye kaldırılan Ayhan Bilgen’in serum verildikten sonra emniyete getirildiğini, 2 siyasetçinin halen hastanede oldukları bilgisini paylaşmıştı.

Soruşturma kapsamında gözaltında olan Sırrı Süreyya Önder, Nazmi Gür, Ayla Akat Ata, Emine Ayna, Emine Beyza Üstün, Bircan Yorulmaz, Bülent Barmaksız, Can Memiş, Dilek Yağlı, Gülfer Akkaya, Günay Kubilay, Zeki Çelik, Ali Ürküt, Altan Tan, Pervin Oduncu, Alp Altınörs, Berfin Özgü Köse, Cihan Erdal, Ayhan Bilgen ve İsmail Şengün’ün gözaltı süreleri 4 gün daha uzatılmıştı.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Bilgen, “Keyfi gözaltılarla bir şehrin iradesi ile oynanmasına izin vermem. İster tutuklayın, ister serbest bırakın, gözaltı sürem bitene kadar kayyım atanmamış olursa Belediye Başkanlığı görevimden istifa edeceğim” demişti.

Flaş… Son HDP’li belediyeler de kayyuma gidiyor: 82 gözaltı kararı

Benzer Haberler