Ayhan Bilgen, tutukluluğuna itiraz etti

9 Ekim 2020 Cuma

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı ‘Kobani eylemleri’ soruşturması kapsamında tutuklanan Kars Belediyesi Eş Başkanı Ayhan Bilgen, avukatı aracılığıyla tutukluluğuna itiraz etti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, ‘Kobani olayları’ olarak bilinen 6-7 Ekim 2014 tarihlerindeki eylemlere ilişkin HDP’li yönetici ve partililer hakkında başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan 20 kişiden 17’si geçen hafta tutuklanmıştı. Eski milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan ile Gülfer Akkaya ise yurt dışı yasağı konularak serbest bırakılırken, tutuklandıktan sonra yerine kayyum atanan Kars Belediyesi Eş Başkanı Ayhan Bilgen, avukatı Selçuk Nuray’ın Ankara 5’nci Sulh Ceza Hakimliği’ne verdiği dilekçe ile tutukluluğuna itiraz etti.

Dilekçede, müvekkilinin diğer şüphelilerden ayrık durumu nedeniyle tutuklanmasının yasal ve yeterli olmadığını savunan Avukat Nuray, isnat edilen bu suçlamalar ile ilgili olarak 2016 yılında müvekkili hakkında adli soruşturma yürütüldüğünü, 7 ayı aşkın bir süre tutuklu kaldığını, akabinde tahliye edildiğini, yargılamasının Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ettiğini, bu konuda Anayasa Mahkemesi’nce hak ihlali kararı verildiğini belirtti.

Avukat Nuray, “Müvekkil hakkında bu tutuklamayla mükerrer işlem yapılmıştır. Biri yüksek mahkeme olmak üzere daha önce aynı suçlamalarda 3 ayrı mahkeme kuvvetli suç şüphesi olmadığı, illiyet bağının ortaya konulmadığını, suç vasfının değişeceğini söylemiştir. Bu nedenle hakimliğin verdiği tutuklama kararı otomatik olarak ortadan kalkmaktadır” ifadelerini kullandı.

Müvekkilinin sorgu aşamasında her soruya samimi bir şekilde cevap verdiğini belirten Avukat Nuray, Bilgen’in, sokağa çıkma çağrısının yapıldığı iddia edilen 6 Ekim 2014 tarihindeki HDP MYK toplantısına da katılmadığını söyledi. Müvekkilinin milletvekili olurken de, Belediye Başkanı olurken de kimsenin yönlendirmesi ve talimatının bulunmadığına işaret eden Avukat Nuray, bu gerekçelerle müvekkilinin tahliye edilmesine karar verilmesini talep etti.

20 HDP’li siyasetçiden 17’si tutuklandı, Kars Belediyesi’ne kayyum atandı

 

Benzer Haberler