Aygün’ün ‘Hayır için yaptıracaktım’ dediği okulun arkasından vergi avantajı çıktı!

30 Aralık 2019 Pazartesi

Aygün’ün ‘Hayır için yaptıracaktım’ dediği okulun arkasından vergi avantajı çıktı!

Sinan Aygün’ün Togo Kuleleri’ne sağlanan imar artışı karşılığında yapmayı vadettiği okulun, “Eğitime yüzde 100 Destek Projesi” kapsamında yapılmayı planlandığı öğrenildi.

Kamuoyunda son dönemde Sinan Aygün’ün TOGO Kuleleri’ne Melih Gökçek zamanında elde ettiği imar avantajı tartışılırken olayın bir başka boyutu olduğu da ortaya çıktı. Sinan Aygün’ün, “Hayır için okul yaptırma” söyleminin arkasında milyonluk vergi avantajı bulunduğu öğrenildi. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Ankara Valiliği Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yazdığı 21.07.2017 tarihli yazıya göre, Sinan Aygün’ün TOGO Kulelerinde sağlanan imar artışı karşılığında belediyeye yapmayı vadettiği okulun aslında, “Eğitime yüzde 100 Destek Projesi” kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yapmayı taahhüt ettiği belirlendi.

Mansur Yavaş’tan Sinan Aygün’e iki ayrı dava

HAYIR AMAÇLI OLMAKTAN ZİYADE…

BirGün’den Muatafa Mert Bildircin’in haberine göre, İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Ömer Faruk Erciyes imzası ile hazırlanan yazıda şu ifadelere yer verildi:

“Söz konusu okulun yapımının, ‘Hayır amaçlı olmaktan ziyade’ Büyükşehir Belediye Meclisimizin 27.11.2016 tarih ve 2368 sayılı Kararına göre onaylanan imar planının 14 no’lu plan notunda bulunan, ‘Büyükşehir Belediyesinin ya da ilgili kamu kuruluşunun sağlayacağı altyapısı tamamlanmış imarlı bir eğitim parseli üzerine M.E.B. 2000.15 Tip projelerinden (32 derslikli lise) bir okulu bedelsiz (hibe) olarak 13911 ada 16 no’lu parseldeki yapılarla eş zamanlı ve anahtar teslimi yapılmadan 13911 ada 16 parsele iskan ruhsatı verilemez’ maddesindeki mükellefiyete binaen yaptırılmak zorunda olunduğu hususları dikkate alınarak tarafınızdan yapılan protokol ve alınan taahhüdün bu doğrultuda düzeltilmesi için bilgilerinizi ve gereğini arz ederim.”

Erdoğan’dan Mansur Yavaş ve Sinan Aygün talimatı!

Benzer Haberler