Ayasofya ‘baş imamı’ laikliğin anayasadan çıkarılmasını istedi: İslam olsun

10 Şubat 2021 Çarşamba

Ayasofya ‘baş imamı’ laikliğin anayasadan çıkarılmasını istedi: İslam olsun

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘yeni anayasa’ çıkışı sonrası yapılan yorum ve tartışmalara camiye çevrilen Ayasofya’ya ‘baş imam’ olarak atanan Prof. Dr. Mehmet Boynukalın da katıldı. Boynukalın, yeni anayasada laiklik ilkesinin yer almaması çağrısı yaparken, “Cumhuriyet fabrika ayarlarına dönsün” dedi.

Ayasofya baş imamı Prof. Dr. Mehmet Boynukalın, Türkiye Cumhuriyeti’nin temel ilkelerinden biri olan laikliğin yeni anayasada yer almamasını istedi.

Boynukalın, sosyal medya hesabından “1921 ve 24 anayasalarında devletin dini İslam’dı ve laiklik yoktu. Cumhuriyet fabrika ayarlarına dönsün” diye yazdı. Boynukalın, mesajını “#AnayasadaİslamOlsun” etiketiyle bitirdi.

SİFİL’İN ÇAĞRISINA DA DESTEK VERMİŞTİ

Prof. Dr. Mehmet Boynukalın, daha önce de Yalova Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Ebubekir Sifil’in Diyanet’e yaptığı “Yılmaz Özdil’in ve Cüneyt Akman’ın cesetleri camilere sokulmasın, cenazeleri kılınmasın” çağrısına destek vermişti.

Boynukalın, Özdil ve Akman’ın Allah’ın ayetleriyle alay ederek “küfür”e girdiğini öne sürmüş ve “Dolayısıyla Ebubekir Sifil hoca doğru söylemiş” demişti.

Ayasofya’nın imamından Ebubekir Sifil’in tepki çeken önerisine destek

 

Benzer Haberler