Sabah’la Hürriyet Ayasofya ateşinin altını yaktı

9 Temmuz 2020 Perşembe

Sabah’la Hürriyet Ayasofya ateşinin altını yaktı

Yandaş, Sabah ve Hürriyet gazeteleri danıştay kararını beklemeden Ayasofya’nın cami olarak açılacağını duyurmaya başladı. Yandaş Sabah gazetesinin yazarı Okan Müderrisoğlu, Ayasofya’nın cami olarak açılma kararının yazım aşamasına geçildiğini ifade ederken, Hürriyet gazetesi Abdülkadir Selvi ise bu kararın 10 Temmuz cuma günü açıklanacağını duyurdu.

Sabah Gazetesi Ankara Temsilcisi ve yazarı Okan Müderrisoğlu, camiye çevrilerek yeniden ibadete açılması kararı beklenen Ayasofya’ya ilişkin, kulis bilgisi olduğunu belirttiği bilgiyi paylaştı. Katıldığı bir televizyon programında açıklamalarda bulunan Müderrisoğlu, Danıştay’ın, Ayasofya’nın müzeye çevrilmesinin oy birliğiyle hukuka aykırı olduğunu değerlendirdiğini ve dolayısıyla Ayasofya’nın cami statüsünü koruduğunu söylerken, alınan bu kararın yazım aşamasında olduğunu da belirtti.

Başkanlık sisteminin iki yılının ağır bilançosu! Yok yok…

“AYASOFYA’YA VURULAN ZİNCİRLER KIRILDI”

Hürriyet gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, Ayasofya’nın 10 Temmuz Cuma (Yarın) ibadete açıldığının duyurulacağını belirtti.

İşte Selvi’nin bugünkü yazısının ilgili kısmı:

Sosyal medyada Danıştay 10. Dairesi’nin Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılması yönünde karar verdiği haberleri dolaştı.

Değerli hukukçulardan oluşan Danıştay 10. Daire’nin usul ve esasa ilişkin bir hata yapmamak için kılı kırk yardığı anlaşılıyor, doğru olan da bu. Verecekleri kararın hukuki temellerinin sağlam olmasına özen gösteriyorlar. Çünkü bu karar aynı zamanda tarihe mal olacak.

Ayasofya konusunda siyasi konjonktür müsait. Kamuoyu ise tarihi bir hatanın düzeltilmesini bekliyor. Bu aşamada “Ayasofya siyasete açılıyor” şeklindeki yaklaşımları da yanlış buluyorum. Tam aksine, Ayasofya cami olarak ibadete açılırsa, işte o zaman siyasete kapatılmış olacak. Çünkü Ayasofya 24 Kasım 1934 tarihinde müzeye dönüştürüldüğü günden bu yana zaten siyasete açılmıştı. 1950’den bu yana seçim meydanlarında “Ayasofya’nın zincirleri kırılacak” sloganları eksik olmadı. Çünkü o karar milletin vicdanına sığmadı. Ayasofya, Fatih Sultan Mehmet’in vasiyetine uygun olarak ibadete açıldığı zaman, siyasi bir koz olmaktan çıkacak. Çünkü mağduriyet ortadan kalkacak. Hem ayrıca yarın seçim mi var? 2023’te yapılacak olan seçime kadar daha 3 yıl var. Bakalım o zamanın siyasi konjonktür nasıl oluşacak? Seçmen 3 yıl sonra Ayasofya’ya göre mi oy kullanacak?

 

Anket şirketinden AKP’nin planlarını suya düşürecek açıklama

AYASOFYA CAMİ OLUYOR MU?

Sosyal medyada Danıştay’ın ‘Ayasofya’nın cami olarak açılmasına karar verdiğine’ dair haberler üzerine bir araştırma yaptım. Danıştay’ın kararının 10 Temmuz Cuma günü açıklanması bekleniyor. Ancak Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılması yönünde karar alınmış. Asıl önemli olan nokta buydu. Danıştay 10. Dairesi bu milletin 86 yıldır hasretle beklediği karar verdi. Ayasofya’ya vurulan yasaklar zincirini kaldırdı. Ancak kararın, yazılması ve imzaların tamamlanması sürecinden sonra açıklanması bekleniyor.

Danıştay 10. Daire’nin Ayasofya’nın cami olarak açılması kararını oybirliğiyle aldığı ve kararın 10 Temmuz Cuma günü açıklanacağı söyleniyor. Ayasofya mücadelesinde yarın tarihi bir gün.

 

‘Yeni faylar oluştu’

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş Ayasofya ile ilgili çok önemli ifadeler kullandı. Kurtulmuş, Ayasofya’nın yargı süreci ve 15 Temmuz’da açılabilme ihtimalini değerlendirdi.

AKP Genel Başkanvekili Kurtulmuş şu ifadeleri kullandı:

“İnşallah daha önce açılır. Bana sorarsanız bugün açılsın. Şu an yüksek yargıda olan bir iş. İnşallah yargı bu konuda müspet bir karar verir. Ayasofya’nın ibadete açılmasını bekliyoruz.” dedi.

“CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ BAŞARI İLE DEVAM EDİYOR”

Cumhurbaşkanlığı sistemi başarıyla devam ediyor. Eksikleri noksanları varsa uygulamaya bakılarak uygulamalarda düzenlemeye gidilebilir.

MUHALEFETE ANKET YANITI

Biz de kamuoyunu her zaman takip ediyoruz. AK Parti en yakın siyasi rakibiyle arasında neredeyse iki katı mesafe olacak kadar birinci partidir. Milletin büyük bir desteği söz konusudur. AK Parti’nin oy kaybı söz konusu değildir. Biz kendi dersimize çalışıyoruz.

 

 

3 yaşındaki kuzenine canlı yayında sigara içirmişti… Adliyeye sevk edildi

Metroda maske takmama kavgası!

 

Benzer Haberler