Ay tozu uzay keşiflerinin kilidi olabilir

22 Ocak 2020 Çarşamba

İnsanoğlu Ay’da üs kurmak için en önemli handikaplardan birini yenmek üzere. Avrupa Uzay Ajansı Ay tozu ile oksijen üretecek bir prototip geliştirdiğini duyurdu.

Ay tozu uzay keşiflerinin kilidi olabilir. Ay’ın tamamen toz ve kaya ile kaplı yapısından, oksijen ve su üretmek için gerekli kimyasal ayrıştırmayı  yapacak olan prototip efektif çalışırsa, çalışmalar yeni bir sürece geçecek.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), 2020 içinde prototipin geniş ölçekli bir örneğini inşaa edip nasıl çalıştığını test etmek istiyor. Bu sayede, Ay’a kurulacak küçük bir operasyon merkezi ile Ay’da astronotların ihtiyacını karşılaşacak oksijen, su ve roket yakıtını üretilecek. Bu da SpaceX roketleri gibi “iniş-kalkış” yapabilen roketlerin düzenli olarak aya gidip gelebilmelerinin önünü açacak.

ay tozu

Yani Ay’a sürekli inşaat malzemesi taşıyabilecek ve geri dönüş de yapabilecek olan roketlerle Ay’da kalıcı ve yüksek kapasiteli bir üs kurulabilecek. Ay’ın düşük yer çekimi ise derin uzaya ulaşmanın kilidi olarak görülüyor. Burada inşaa edilebilecek daha büyük uzay gemileri daha düşük maliyetle ve kolayca uzaya yükselip diğer gezegenlere ulaşabilecek.

Ayda oksijen, su ve yakıt üretiminin mümkün olması, Ay yüzeyinde madencilik faliyetlerinin de başlaması anlamına gelecek. Bu da hem Ay’daki inşaatlar için gerkli madenlerin çıkarılmasını hem de dünyada kıt bulunan madenlerin Ay’dan daha ucuza getirilebilmesinin önünü açabilecek.

Instagram IGTV butonunu kaldırıyor

ESA’nın prototipinün henüz çok erken aşamada olduğu ancak temel prensip olarak ay tozunu oksijene dönüştürebildiği vurgulanıyor. Uzay ajansı 2020 ortasında tam anlamıyla çalışan güçlü bir modelle medya önüne çıkmaya hazırlanıyor.

Benzer Haberler