Avrupa’nın en ucuz benzinini değil en aciz kurunu satıyoruz

6 Temmuz 2021 Salı

Levent Evkuran

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘İngiltere aşı 100 pound bizde bedava! Daha ne istiyorsunuz?’ çıkışının çökmesinin ardından şimdi de Avrupa ile bir başka yarış başladı. ‘Benzin bizde ucuz, gelip depoyu burada fulluyorlar’ diyen Erdoğan bu kez de baltayı depoya vurdu. Birazdan yazacaklarımızla da sarayın deposu alev alacak. Bence Erdoğan’ın metinlerini kim yazıp prompter cihazına yansıtıyorsa sarayın insan kaynakları o arkadaşla ilişkilerini gözden geçirsin. İnsan işverenini bu duruma bir art niyeti yoksa düşürmez.

Neydi laf: ‘Gelip depoları burada fulluyorlar.’

Kim fulluyor? Avrupa’dan otomobilleri, TIR’ları, şunları bunları ile gelenler. Türkiye’ye en yakın sınır komşularımız Edirne ve Kırklareli üzerinden giriş-çıkış yapan Bulgaristan ve Yunanistan vatandaşları bu avantajdan faydalanabilir.

Dünyada bu işlere bakan istatistik ofisleri var. Bunların arasında da Avrupa’daki istatistikleri tutan ofis Avrupa Konseyi’ne bağlı eurostat bizi ilgilendiren bilgileri sağlıyor. Lüksemburg’da kurulu bir genel müdürlük. Adresi de şöyle, inanmayan ya da halkını inandıramayan gider bi bakar: https://ec.europa.eu/eurostat/databrowser/view/EARN_MW_CUR/default/table?lang=en&bookmarkId=6cd2f193-09a0-4f24-a02a-fa816749b33d

Eurostat bu yılın başında da AB’ye üye ve aday ülkelerin asgari ücretlerini yayınladı. En yüksek asgari ücret İsviçre’de, en düşüğü Arnavutluk’ta. Biz bu ‘asgari zenginler kulübü’ içinde sondan beşinciyiz. Dört ülkeyi çatır çatır geçmişiz, 392,57 euroluk asgari ücretimizle.
Bir başka istatistik tutan kurum ise dünyadaki petrol fiyatlarını gününe izleyen https://www.globalpetrolprices.com/ web sitesi. Her türlü petrol ürününün fiyatları ülkelere göre buradan güncel olarak izleniyor. En son bilgi 28 Haziran tarihine ait.

Şimdi gelin bakalım Avrupa’daki asgari ücretlerle hangi ülke yurttaşı kaç litre benzin alabiliyor? Sonra da ucuz diye kıskanıp gelip bizden alıyorlar sıralayalım.

Türkiye ile başlayalım mı? Başlayalım.
Türkiye’nin 2021 ilk yarısı için aldığı asgari ücret Avrupa Konseyi’nde 392.57 Euro olarak görüyoruz. Hem de brüt… Bu asgari ücretle bir yurttaşımız tüm parasıyla benzin almaya kalksa 519,2 litre benzin alıyor.

Bir Türk 13 depo, bir İsviçreli 66 depo dolduruyor

Ortalama bir aracın deposunu 40 litre olarak hesaplarsak bir asgari ücretle çalışan Türk vatandaşı yaklaşık 13 depo benzin alıyor. Bununla da 9.000 kilometre yol yapabiliyor.

EN yakın komşumuz Bulgaristan’da ise asgari ücretin tamamıyla benzin alan bir Bulgar sürücü kendi ülkesinde 5 bin 500 kilometre seyahat ederken, sınırı geçip benzinini Türkiye’den doldurursa yapacağı toplam kilometre 7 bin 300 kilometreye çıkıyor.
Ve bu avantajı da değeri iyice düşmüş olan Türk Lirası sayesinde yapabiliyor.
Bizi fazlasıyla kıskanan ve bu yüzden Erdoğan’ın diline düşen Almanlar kendi ülkelerinde asgari ücretlerinin tamamıyla bir tondan fazla benzin alabiliyor. Yolu biraz uzatıp depolarını Türkiye’de, Erdoğan’ın gözünün önünde fulleseler tam 2 bin 125 litre benzin alıp 37 bin 188 kilometre yol yaparlar. Türkiye’ye kim bilir kaç kez gidip gidip gelirler.

Asgari ücretler aşağıdaki tabloda duruyor.

Her ülke vatandaşının kendi ülkesinde bu asgari ücretle toplam kaç litre benzin aldığı da ikinci sütunda yazıyor.
Eğer ki üşenmeyip düşük kur batağındaki Türkiye’den benzin aldıklarında ise ne kadar benzin alabileceklerini görüyoruz.

Diyeceğimiz o ki, bu kur farkıyla ezilen Türkiye’de biz üç kilometre öteye gidebilirken kendi kazancıyla Kapıkule’den benzin almaya kalkan bir İsviçreli depoyu değil tankerin bizzat kendisini doldurup götürüyor, tam 5 ton…
Yazık bu ülkeye… Avrupa’nın en ucuz benzinini değil en aciz kurunu satıyoruz farkındaysanız.
Bu iş de en kısa zamanda “Avrupa’da zaten aşılar da ücretli” çıkışında olduğu gibi bir geri vitesle çözülecek. Söylemeye dilim varmıyor ama bu düzeyde bir temsilden bu düzeyde bir gerçekdışı beyanı! işitmek insanın ağırına gidiyor olmalı.

Benzer Haberler