Avrupa’dan yeşil ve gri pasaportlara muafiyet sınırlaması

9 Aralık 2019 Pazartesi

Avrupa’dan yeşil ve gri pasaportlara muafiyet sınırlaması

Avrupa ülkelerine vizesiz seyahat etme özgürlüğüne sahip vatandaşlar için bugün itibari ile alınan kararla vizesiz seyahat etme kısıtlaması getirildi.

Pasaport sahipleri, 2020 yılından itibaren Avrupa ülkelerine gidebilmek için önceden izin alacak.

EuroEsia Global Visa Services’in yaptığı bildirime göre, Avrupa ülkelerine vizesiz seyahat etme özgürlüğüne sahip vatandaşlar için bugün itibari ile alınan karar gereğince vizesiz seyahat etme kısıtlaması getirildi. Bundan böyle, Avrupa seyahati için vizeden muaf tutulan kişiler de seyahatleri öncesinde ilgili ülkeye giriş izni almaları gerekecek.Vizesiz seyahat hakları, alınan karar gereğince kısıtlanırken, Avrupa Parlemento’sunun duyurusuna göre; 2020 yılında Avrupa ülkelerinden birine seyahat etmek isteyen yeşil ve gri pasaport sahibi Türk tatandaşlarının seyahatlerinden önce ETIAS sistemi üzerinden kayıt yaptırmaları zorunlu olacak. Yapılan kayıt işlemi sırasında yolcuların, giriş izni alabilmek için belirli bir miktar harç bedeli ödemeleri de gerekiyor.18 yaş altı ve 70 yaş üzeri yolcular, ilgili harç bedelinden muaf tutulacak.

Uygulama ile yeşil ve gri pasaport sahibi Türk vatandaşlarının vize muafiyet hakları saklı tutulurken, Avrupa’ya girişlerde seyahat izni almaları zorunlu koşuluyor.

Benzer Haberler