Avrupa’dan flaş Alevilik hamlesi

14 Nisan 2022 Perşembe

Avrupa’dan flaş Alevilik hamlesi

Avusturya hükümeti, Aleviliğin hiçbir dine bağlı olmayan bağımsız bir inanç sistemi olduğunu resmi olarak kabul ettiğini duyurdu.

Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu’nun (AABF) yıllardır Aleviliğin tanınması için yaptığı girişimler sonuçlandı. Avusturya hükümeti, Alevi inancını resmi olarak tanıdı. Hükümet, Aleviliğin hiçbir dine bağlı olmadan, kendine özgü bağımsız bir inanç olduğunu kabul etti. Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu Genel Başkanı Özgür Turak haberi “Hiçbir başarı tesadüf değildir! Yorulmadan mücadele verip direnenlere selam ola” sözleriyle duyurdu. Turak, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şunları söyledi:

“Avusturya Alevi Birlikleri Federasyonu ailesi olarak 12 yıldır sürdürdüğümüz onurlu mücadelemizde, nihayet sonuç aldık ve dünyada ilk defa bir ülke genelinde, Alevilik kendine özgü bir İnanç olarak tanındı! Konuyla ilgili detaylı bilgileri 20.04.2022 tarihinde, Viyana Alevi Kültür Merkezimizde yapacağımız basın açıklaması ile siz değerli dostlarımıza ve kamuoyuna paylaşacağız.”

Öte yandan geçmiş yıllarda yapılan teolojik çalışmalar, Aleviliğin bir dini inanç sistemi olduğunu ortaya koymuştu.

Alevi derneklerinden birlik mesajı

Benzer Haberler