İşte Avrupa’daki doğurganlık oranları! Güneydoğu 1. sırada

22 Mart 2022 Salı

İşte Avrupa’daki doğurganlık oranları! Güneydoğu 1. sırada

Avrupa’daki kadınların doğurganlık oranları hesaplandı. Eurostat’ın verilerine göre doğurganlık oranı en yüksek iller Türkiye’de

Avrupa’nın büyük bölümünün ortalama doğurganlık oranı 0,9 ila 1,9 arasında değişiyor. Herhangi bir göç olmaması durumunda gelecekte nüfusun azalması anlamına gelen verilere göre Avrupa endişeli. Doğurganlık hızının bölgedeki insan sayısını dengede durduğu tek bölge ise Paris ve çevresi.

Avrupa’nın en düşük doğurganlık oranına sahip ülkeleri Portekiz, İspanya, İtalya, Malta, Arnavutluk ve Yunanistan iken Londra, Budapeşte ve Helsinki gibi şehirler de düşük doğurganlık oranıyla ön plana çıkıyor.

EN YÜKSEK OLAN ŞEHİRLER TÜRKİYE’DE

Yine Eurostat’ın verilerine göre Avrupa’da en yüksek doğum oranına sahip şehirler de Türkiye’de bulunuyor. Bu şehirler Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Batman, Şırnak, Siirt, Van, Muş, Bitlis, Hakkari, Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan, Gaziantep, Adıyaman ve Kilis.

Doğum oranı verilerine göre çıkan sonuçlarda Avrupa’nın en yüksek doğum oranına sahip 17 şehrin tamamının Türkiye’nin doğusunun olması dikkat çekti.

8 bin çocuk doğum yaptı!

Benzer Haberler