Avrupa Uzay Ajansı astroitlere karşı işbirliği istiyor

14 Eylül 2019 Cumartesi

Avrupa Uzay Ajansı astroitlere karşı işbirliği istiyor

Avrupa Uzay Ajansı kendi kendini imha edecek uzay gemileri de dahil olmak üzere birçok astroit önleyici yöntemleri kullanmaya hazır.

Dünyanın en büyük uzay kuruluşu NASA olarak bilinse bile Avrupa Uzay Ajansı da küçümsenmeyecek çalışmalar yürütüyor. Özellikle de asteroitler ve uzak gezegenler konusunda önemli çalışmalar yürüten bu kuruluş, büyük bir tedirginliği dile getirdi. Son 100 yıl içerisinde Dünya’ya çarpabilecek 900 asteroit olduğu uzmanlar tarafından ifade ediliyor.

Her ne kadar asteroitlerin boyutlarının küçük olması yıkıcı etkilerinin de küçük olacağını gösterse bile, aslında durum pek öyle değil. Dünyanın herhangi bir bölümünde ortaya çıkabilecek küçük bir deprem bile, yıkıcı etkiler yaratabilir.

Bundan kısa bir süre önce SpaceX şirketinin CEO’su olan Elon Musk da, asteroitler konusunda çaresiz olduğumuzu söyledi. 2000 QW7’nin de yer aldığı birçok devasa asteroit dünyaya çarpma konusunda tahmin edemeyeceğimiz kadar yakın. Bu tür devasa boyutlardaki asteroitler Dünyamızdaki yaşamı tamamen yok edebilir.

En güçlü telefonlar – Eylül 2019

Avrupa Uzay Ajansı kendi kendisini imha edecek Uzay gemileri de dahil olmak üzere birçok astroit önleyici yöntemleri kullanmaya hazır. Dünyanın asteroitler tarafından tehdit altında olduğunu sizler de düşünüyor musunuz? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.

Benzer Haberler