Avrupa ülkelerinde günlük vaka sayılarında rekorlar kırıldı

29 Aralık 2021 Çarşamba

Avrupa ülkelerinde günlük vaka sayılarında rekorlar kırıldı

Avrupa ülkelerinde Covid-19 salgınında günlük vaka sayılarında rekorlar kırıldı. Salı günü en yüksek vakayı Fransa bildirdi. Bazı ülkelerde yılbaşı için tedbirler alındı.

Omicron varyantı endişesini yaşandığı Avrupa ülkelerinde günlük vaka sayılarında rekorlar kırıldı. Fransa, Salı günü 179 bin 807 yeni koronavirüs vakası bildirdi. Bu Avrupa kıtasında bugüne kadar kaydedilen en yüksek vaka sayısı oldu. İtalya, Yunanistan, Portekiz ve İngiltere’de de rekor vaka sayıları bildirildi.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Dünya Sağlık Örgütü tarafından Salı günü yayımlanan haftalık Covid verilerine göre, 20-26 Aralık arasındaki haftada Avrupa’da Covid vakalarının sayısı yüzde 57, Amerika bölgesinde ise yüzde 30 arttı.

Dünya genelinde günlük Kovid-19 vaka sayısı rekoru kırıldı

FRANSA’DA ‘GÜNLÜK VAKA 250 BİNİ BULABİLİR’ UYARISI

Fransa Sağlık Bakanı Olivier Véran, Pazartesi günü yaptığı açıklamada ülkesinin Ocak ayının başına kadar günde yaklaşık 250 bin vaka görebileceği konusunda uyarıda bulundu. Fransız Hastaneler Federasyonu ise “en zor haftaların henüz gelmediğini” söyledi.

Ülke bu hafta başında Omicron varyantı nedeniyle salgın karşısında alınan önlemleri sıkılaştırma kararı aldı. Yeni önlemleri duyuran Başbakan Jean Castex, şehir merkezlerinde maske takmanın zorunlu hale getirildiğini, mümkün olan herkesin ise haftada en az 3 gün evden çalışacağını söyledi.

Koronavirüs’te korkutan organ sorunları

REKORLAR KIRILDI

Öte yandan İtalya’da, günlük 78 bin vaka ile pandeminin başından bu yana vaka sayılarında zirve görüldü. Dün 202 kişinin öldüğü ülkede koronavirüs sebebiyle gerçekleşen toplam ölüm sayısı da 136 bin 753’e çıktı. Portekiz’de de yeni bir rekor kırılırken, 17 bin 172 günlük vaka kaydedildi.

Yunanistan Sağlık Bakanı Thanos Plevris ise 21 bin 657 kişinin koronavirüse yakalandığını söyledi ve toplumu dikkatli olmaya çağırdı. Kıbrıs’ta da günlük 2 bin 241 yeni vakayla rekor kırıldı. İngiltere’de tespit edilen 117 bin 93 yeni vaka ise, salgının başlangıcından bu yana ulaşılan en yüksek vaka sayısı oldu.

Vaka sayılarında büyük artış! Omikron endişesi

YILBAŞI İÇİN TEDBİRLER AÇIKLANDI

Galler, İskoçya, Kuzey İrlanda ve İngiltere’den oluşan Birleşik Krallık’ın toplam verileri ise Noel nedeniyle bildirilemedi. Ayrıca, Paris, Londra ve Berlin’in de aralarında olduğu bazı büyük Avrupa şehirleri resmi yılbaşı kutlamaları iptal edildi.

İngiltere, yılbaşından önce yeni bir tedbir açıklamayacağını duyururken, yılbaşı için yapılacak her türlü toplanmada test yapılmasını önerdi. Fransa’da da yeni yıl kutlamalarında insanlara sağduyulu olma çağrısı yapıldı. İspanya’nın başkenti Madrid’deki Puerta del Sol Meydanı’nda planlanan yeni yıl kutlamalarında ise katılımcı sayısına limit konuldu. İtalya’da ise gece kulüpleri kapatıldı, açık hava etkinlikleri de yasaklandı. (BBC TÜRKÇE)

Vaka 30 bini aştı! Bilim Kurulu toplanıyor

Benzer Haberler