Avrupa Parlamentosu’nda aşırı sağın zaferi! Siyasette dengeler bozuldu

Yayın tarihi: 10 Haziran 2024 Pazartesi 8:01 am - Güncelleme: 10 Haziran 2024 Pazartesi 8:01 am

Avrupa’da yabancı düşmanlığıyla başlayan muhafazakar ve aşırı sağ oylardaki yükseliş siyasetteki dengeleri bozuyor. Avrupa Parlamentosu seçimlerinde aşırı sağın yükselişi. Fransa’da Le Pen’in partisinin birinci olmasının ardından Almanya’da AfD, Hollanda’da Kimlik ve Demokrasi, Avusturya’da ise FPÖ, Yunanistan’da Helen Çözümü büyük başarı kazandı. Seçim sonrası Fransa ve Belçika erken seçime gitme kararı aldı.

Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinden ilk sonuçlar gelmeye başladı, aşırı sağcı partilerin yükselişi dikkat çekti. 6-9 Haziran’da 27 AB üyesinde düzenlenen AP seçimlerinin sonuçları, Brüksel’deki AP Genel Kurul salonuna kurulan dev ekrandan duyurulmaya başlandı. Şimdiye kadar Almanya, Hollanda, Avusturya, Yunanistan, Kıbrıs, Bulgaristan, Hırvatistan, Malta, Fransa, İspanya ve Danimarka’dan sonuçlar alındı.

Avrupa’da aşırı sağ depremi! Fransa’dan sonra Belçika başbakanından istifa kararı

ALMANYA’DA AfD İKİNCİ SIRADA

Buna göre Almanya’da Hristiyan demokratları bir araya getiren Avrupa Halk Partisi (EPP) 30, Yeşiller/Avrupa Özgür İttifakı 16, Sosyalistler ve Demokratlar (S&D) 14, Avrupa’yı Yenile (RE) 8, Sol 4 ve AP’de henüz bir gruba dahil olmayan partiler ise 19 milletvekili kazandı.

Almanya’da AP seçimlerinde ilk sırayı 29 milletvekilliği kazanan Hristiyan demokrat CDU/CSU ittifakı alırken, 17 milletvekili ile AfD ikinci sırayı aldı. Hükümet koalisyonunun büyük ortağı Sosyal Demokratlar (SPD) ise 14 milletvekili kazanarak üçüncü sıraya geriledi. Koalisyonun diğer ortakları Yeşiller 12 ve Hür Demokrat Parti (FDP) 5 millletvekilliği kazanabildi.

HOLLANDA VE AVUSTURYA’DA DA BENZER SONUÇ

Hollanda’da RE 7, aşırı sağcı Kimlik ve Demokrasi (ID) 7, EPP 6, Yeşiller 4, S&D 4, Sol 1, diğerleri 1 milletvekilliği aldı. Avusturya’da da aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) 6 milletvekilliği kazanarak ilk sıraya yerleşirken onu 5’er milletvekilliği ile EPP ve S&D izledi, Yeşiller ve RE ise 2’şer sandalye sahibi oldu.

Yunanistan’dan EPP 8, Sol 4, S&D 3, Avrupa Muhafazakarları ve Reformistleri (ECR) 2, bağımsızlar 2 ve bağımsızlar 2 milletvekilliği kazandı. Kıbrıs’ta toplam 6 sandalyeden EPP 2, Sol 1, S&D 1 ve bağımsızlar 2 tanesini kazandı. Bulgaristan’da EPP 6, RE 5, S&D 2, diğerleri 4 milletvekili çıkarırken, Hırvatistan’da EPP 6, S&D 4, Yeşiller 1 ve diğerleri 1 sandalye kazandı.

Malta’dan EPP ve S&D 3’er milletvekilliği aldı. Danimarka’da seçim, RE’ye 4, Yeşiller ve S&D’ye 3’er, Sol 1, ID 1 ve diğerlerine 1 sandalye kazandırdı.

İspanya’da, az farkla da olsa ana muhalefette bulunan merkez sağ görüşlü Halk Partisi (PP) kazandı. PP 22, S&D 20, ECR 7, Yeşiller 4, Sol 3, diğerleri 3 ve henüz bir gruba dahil olmayan partilerden 1 milletvekili AP’ye gönderildi.

PORTEKİZ’DE SOSYALİSTLER KAZANDI

AP seçimlerinin Portekiz ayağını ise ana muhalefetteki Sosyalist Parti (PS) kazandı.

Portekiz İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanan resmi sonuçlara göre PS yüzde 32,4, azınlık hükümetiyle iktidarda olan merkez sağ görüşlü Demokratik İttifak (AD) yüzde 31,95, aşırı sağcı Chega yüzde 9,89, liberal görüşlü Liberal Girişim (IL) yüzde 8,51 oy oranıyla AP’ye parlamenter gönderdi.

Fransa erken seçime gidiyor! Cumhurbaşkanı Macron, Meclis’i feshetti

İLK DEFA 720 VEKİL

Bu seçimde ilk kez AP seçimlerinde 705 yerine 720 milletvekili seçiliyor. Nüfuslarına göre en çok milletvekilini çıkaran ilk 5 ülke sırasıyla 96 ile Almanya, 81 ile Fransa, 76 ile İtalya, 61 ile İspanya, 53 ile Polonya’dan oluşuyor.

Romanya 33, Hollanda 31, Belçika 22, Portekiz, Yunanistan, Macaristan, İsveç ve Çekya 21’er, Avusturya 20, Bulgaristan 17, Slovakya, Danimarka ve Finlandiya 15’er, İrlanda 14, Hırvatistan 12, Litvanya 11, Letonya ve Slovakya 9’ar, Estonya 7, Malta, Lüksemburg ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi 6’şar milletvekili çıkaracak.

Resmi sonuçların 10 Haziran’da açıklanmasıyla AP’ye girebilen ulusal partiler, siyasi gruplarını oluşturma sürecine başlayacak. İlk genel kurul 16 Temmuz’da toplanacak, böylece yeni yasama dönemi başlamış olacak.

FRANSA VE BELÇİKA’DA ERKEN SEÇİM

Avrupa Parlamentosu’nda aşırı sağın yükselişi sonrasında Fransa’da Macron hükümeti feshederek erken seçim kararı aldı. Aynı şekilde Belçika başbakanı da istifa kararı aldı.

Kaynak: TELE1