Avrupa Merkez Bankası’ndan faiz kararı

14 Nisan 2022 Perşembe

Avrupa Merkez Bankası’ndan faiz kararı

Avrupa Merkez Bankası (ECB), yüksek enflasyona rağmen faiz oranlarında değişikliğe gitmedi, tahvil alımlarını sona erdirme planını doğruladı.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), yüksek enflasyona rağmen piyasa beklentileri doğrultusunda, faiz oranlarında değişikliğe gitmedi, politika faizini sıfır, mevduat faizini yüzde eksi 0,50 ve marjinal fonlama faizini de yüzde 0,25’te sabit bıraktı.

ECB’den yapılan açıklamada, Varlık Satın Alma Programı kapsamında varlık alımlarının nisanda aylık 40 milyar avro, mayısta aylık 30 milyar avro ve haziranda 20 milyar avro olarak devam ettirileceği belirtilen açıklamada, 3. çeyrekte varlık alımlarının sona erdirileceği kaydedildi.

Açıklamada, “ECB Yönetim Kurulu, son toplantısından beri gelen verilerin, Varlık Satın Alma Programı kapsamında net varlık alımlarının 3. çeyrekte tamamlanması gerektiği beklentisini güçlendirdiğine karar verdi” denildi.

‘SAVAŞ, BELİRSİZLİK GÜVENİ BÜYÜK ÖLÇÜDE ETKİLİYOR’

Açıklamada, herhangi bir faiz artırımının tahvil alımlarının sona ermesinden bir süre sonra gerçekleşeceğine ilişkin ECB’nin resmi yönlendirmesi sürdürülerek faiz oranlarının “kademeli” ve “yavaş” olarak artırılacağı belirtildi.

“Rusya’nın Ukrayna’daki saldırganlığı büyük acılara neden oluyor” denilen açıklamada, savaşın Avrupa ekonomisini etkilediği vurgulandı. Açıklamada, “Savaş ve buna bağlı belirsizlik, şirketler ve tüketicilerin güvenini büyük ölçüde etkiliyor. Tedarik kesintileri, yeni malzemelerin ve üretim için malların kıtlığına yol açıyor. Artan enerji ve emtia fiyatları talebi azaltıyor ve üretimi engelliyor” ifadeleri kullanıldı.

Çoğu sektörde enflasyon baskılarının yoğunlaştığına vurgu yapılan açıklamada, temelde enerji maliyetlerindeki keskin artış nedeniyle enflasyonun önemli oranda yükseldiği ve gelecek aylarda yüksek kalmaya devam edeceği bildirildi.

Öte yandan ECB, yüzde 2’lik enflasyon hedefi için 2015’ten bu yana yaklaşık 5 trilyon avroluk kamu ve şirket tahvilleri satın aldı.

Merkez Bankası faizi yine pas geçti

Benzer Haberler