Avrupa Konseyi’nden Türkiye’ye Kavala için ‘acil’ çağrı

26 Nisan 2022 Salı

Avrupa Konseyi’nden Türkiye’ye Kavala için ‘acil’ çağrı

Avrupa Konseyi, Gezi davasında ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırılan Osman Kavala’nın derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Karar duruşması dün (25 Nisan) yapılan Gezi Davası’nda mahkeme, 4,5 yıldır tutuklu olan iş insanı Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Yiğit Ali Ekmekçi ise 18’er yıl hapis cezası verdi.

Karara dünyadan tepkiler gelmeye devam ediyor. Avrupa Konseyi de karara tepki göstererek, Ankara’dan Kavala’nın “bir an önce” serbest bırakılmasını istedi.

Kısa süre önce de Kavala davasında Türkiye’nin işbirliğini reddetmesinden dolayı ihlal prosedürünü uygulamaya sokan Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Tiny Kox yaptığı açıklamada, “Osman Kavala’nın bir İstanbul mahkemesi tarafından müebbet hapis cezasına çarptırılması beni derin hayal kırıklığına uğrattı” dedi.

Euronews’te yer alan habere göre, “Yaklaşık beş sene tutuklu kalması ve şu anda da Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni ihlal ettiği ortada olan yargı süreci sonunda ömür boyu hapis cezasına çarptırılmış olması şoke edici” diyen Kox, “Kavala daha fazla gecikmeden serbest bırakılmalıdır” açıklamasında bulundu.

Gezi’ye ceza yağdı! Kavala’ya müebbet 7 kişiye 18 yıl hapis ve tutuklama

NE OLMUŞTU?

Avrupa Konseyi, Kavala’nın serbest bırakılmasını Ankara’dan birçok defa talep etmişti. Konseyin yargı kolu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 2019’da Kavala’nın serbest bırakılmasına karar vermişti. Türkiye’de mahkemeler AİHM’den Kavala ile ilgili alınan kararları uygulamadı. Türk yetkililer de AB’den gelen eleştirileri “bağımsız yargı sürecine bir müdahale” olarak görüyor.

Bu durum Avrupa Konseyi’nin Ankara’ya karşı bir ihlal prosedürü başlatmasına yol açtı. Bu süreç sonucunda Türkiye’nin 1950’de üye olduğu Konsey’deki oy hakkını kaybetmesinin yanında üyelikten çıkarılma gibi ender alınan durumla karşılaşması söz konusu.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Silivri Cezaevi’nde bin 574 gündür tutuklu bulunan Kavala için zaman zaman “Soros artığı” ifadesini kullandı. Kısa süre önce iş insanının serbest bırakılması için Batılı ülkelerin büyükelçileri ortak çağrıda bulunmuş ve bu durum diplomatik bir krize neden olmuştu.

Tarihi konuşma! Kılıçdaroğlu: Vatanı satanlarla kavga edeceğim

Ali Babacan’dan Gezi kararına tepki: Büyük haksızlık…

 

Benzer Haberler