Avrupa Konseyi’nden Türkiye’ye 19 Ocak’a kadar süre

3 Aralık 2021 Cuma

Avrupa Konseyi’nden Türkiye’ye 19 Ocak’a kadar süre

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, AİHM’e rağmen Osman Kavala’yı serbest bırakmayan Türkiye’ye karşı ihlal sürecini resmen başlattı, 19 Ocak’a kadar süre verdi.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararına rağmen iş insanı Osman Kavala’yı serbest bırakmayan Türkiye hakkında resmen ihlal süreci başlatıldığını duyurdu.

Komite, Türkiye’ye ‘ihlal davası açma niyetini’ bildirmeye karar verdiğini de açıkladı. Ankara’ya 19 Ocak’a kadar süre veren Komite, Türkiye’den bu süre sonuna kadar Kavala davasıyla ilgili görüş bildirmesini istedi.

Euronews’te yer alan habere göre, 47 üyeli Avrupa Konseyi’nde bu sürecin başlatılması için gerekli 32’den fazla üye Ankara aleyhine el kaldırdı.

KOMİTE’DEN DEMİRTAŞ İÇİN ARA KARAR 

Komitenin bir diğer gündemi ise eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’tı. Komite, Selahattin Demirtaş’la ilgili ara karar alarak, hükümetin sunduğu eylem planını değerlendirip Demirtaş’ın derhal serbest bırakılmasını, AYM’nin bir an önce AİHM kararı doğrultusunda başvuruları karara bağlamasını istedi.

Demirtaş’ın avukatı Benan Molu, Komite kararlarını sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyurdu ve şunları yazdı: “Bakanlar Komitesi, Selahattin Demirtaş’la ilgili ara karar alarak, Hükümet’in sunduğu eylem planını değerlendirip Demirtaş’ın derhal serbest bırakılmasını, @AYMBASKANLIGI’nın bir an önce İHAM kararı doğrultusunda başvuruları karara bağlamasını istedi.  Komite, Demirtaş kararında ayrıca HSK’nin ve yargının bağımsızlığının sağlanması için yasal değişiklik yapılmasını, çoğulculuğun ve özellikle seçilmiş muhalif kişilerin ifade özgürlüğünün güçlendirilmesini, TCK 314 altında keyfi tutuklamalara karşı önlem alınmasını talep etti.”

İHLAL PROSEDÜRÜ BAŞLATILIRSA NE OLUR?

Bakanlar Komitesi, ihlal prosedürünü başlatırsa, AİHM’ye bunun tespiti ile ilgili olarak bir başvuru yapıyor. AİHM’nin, kararın uygulanmadığına yönelik tespiti ile birlikte üye ülkenin Avrupa Konseyi’ndeki bazı haklarını kısıtlamaktan, üyeliğini askıya almaya kadar uzanan bir dizi yaptırıma karar verme hakkı bulunuyor.

Bakanlar Komitesi, bugüne kadar bu yola sadece Azerbaycan ile ilgili olarak başvurdu. Tutuklanan ve AİHM kararına rağmen tahliye edilmeyen İlgar Mammadov, komitenin AİHM’ye başvuru yapmasının ardından tahliye edildi. Bunun üzerine dosya kapatıldı.

Avrupa Konseyi’nden Osman Kavala kararı

Benzer Haberler