ATM’deki hata pahalıya mal oldu

8 Haziran 2021 Salı

ATM’deki hata pahalıya mal oldu

ATM’den parayı çeker çekmez iptal tuşuna basan kişiler bakiyelerinin değişmediğini fark etti. Bu yöntemle 10 günde 625 bin lira çeken kişiler bankayı büyük zarara uğrattı.

Diyarbakır kent merkezinde bankanın iki ATM’sine para saymaya gelen görevliler, birinin haznesindeki parada eksik olduğunu tespit etti. Diğer ATM’de yapılan incelemede de aynı eksik olduğunu anlayan banka görevlileri inceleme başlattı. Başka bankaların kartlarıyla para çekildiği sırada ‘iptal’ tuşuna basıldığı, ATM para verdiği halde hesapta eksilme olmadığı belirlendi. Banka görevlileri, yazılımdaki bu açıkla 10 günde 625 bin 440 TL’lik işlem yapıldığını tespit etti.

GÖRÜNTÜLER İNCELENDİ

Yöntemin tespit edilmesinin ardından banka yetkilileri, durumu polise haber verdi. Banka görevlileri ile koordineli çalışma yürüten polisler, ATM’lerin güvenlik kamerası görüntülerini incelemeye aldı. İncelemede, paraların 2 ATM’den çekildiği tespit edildi. Bu sırada banka çalışanları, ATM’lerin birinden 2 kişinin aynı yöntemle para çekmeye çalıştığını saptadı. İhbar üzerine ATM’ye giden polis, 2 kişiyi başkasına ait kartla işlem yaptığı sırada yakaladı. Gözaltına alınan A.K. ve Z.B., sorgulanmak üzere emniyete götürüldü. Polisin görüntüleri incelemesi sonucu aynı yöntemle para çeken S.B. de yakalandı. 10 günde ATM’deki açığı kullanarak elde ettiği paralar ile otomobil aldığı belirlenen S.B.’nin aracına mahkeme kararıyla el koyuldu. S.B.’nin, otomobil için yakınlarına, “Bitcoin’den para kazandım. O parayla da araba aldım” dediği ortaya çıktı.  Adliyeye sevk edilen şüphelilerden A.K. ve S.B., çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Kartların sahipleri Z.B. ve M.A.A. ise adli kontrolle serbest bırakıldı.

Benzer Haberler