Atilla Yeşilada Türkiye’yi bekleyen tehlikeyi tek tek anlattı!

8 Ocak 2022 Cumartesi

Dolar/TL kurunun tekrar yükselmesiyle birlikte zamlar ardı ardına geldi. Yurttaşın geçim sıkıntısı büyürken ekonomist Atilla Yeşilada, Türkiye’yi bekleyen en büyük tehlikeyi açıkladı.

Ekonomist Atilla Yeşilada, Youtube yayınında Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmede bulundu.

2022 yılında dünya ekonomisinde en büyük tehdidin ABD Merkez Bankası (Fed) kararları değil enflasyon olacağını söyleyen Yeşilada, ”Enflasyon sebep, Fed sonuç” ifadesini kullandı. Türkiye’yi bekleyen en büyük tehdidin de enflasyon olduğunu söyleyen Yeşilada, dünyanın uzun süreli bir enflasyon sürecine girdiği senaryoda Türkiye’deki enflasyonun içinden çıkılmaz hale geleceğini vurguladı.

Ekonomist Atilla Yeşilada: Türkiye’yi iki büyük tehlike bekliyor

”YENİ BİR MALİ KRİZE YOL AÇABİLİR”

Yeşilada, “2023 yılına da yüksek enflasyonla girmek resesyon ve yeni bir mali krize yol açabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Omicron varyantının 2022 yılının ilk yarısı için ‘siyah kuğu’ yani öngörülmeyen risk olduğunu söyleyen Yeşilada, “Tüm planları bozabilir. Omicron’la tanışmamış Çin’in yeni bir varyantla büyük bir çöküş riski ile dünya ekonomisini tehdit ediyor” dedi.

”EKONOMİLER ÜZERİNDE BASKI YAPTI”

Yeşilada, emtia fiyatlarında oluşan balona dikkat çekerek, jeopolitik gerilimlerin, iklim değişikliği ve getirdiği felaketlerin ekonomiler üzerinde baskı yaptığını belirtti.

Benzer Haberler