Atatürk’ün güderi ceketi açık arttırmada

14 Nisan 2021 Çarşamba

Atatürk’ün güderi ceketi açık arttırmada

Mustafa Kemal Atatürk’ün güderi ceketi açık artırmaya çıkıyor. Aynı açık arttırmada tüm eserler 1 dolardan satılacak.

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün güderi ceketi açık arttırmaya çıkıyor. 125 eserden oluşan müzayede 18 Nisan Pazar günü online olarak gerçekleşecek. ‘Müzelik Eserler Müzayedesi’ne çok sayıda ünlü koleksiyoner ve sanatsever katılacak. Açık arttırmada tüm eserler 1 dolardan başlatılacak. Ceketin geliri ise Türk Eğitim Vakfı’na bağışlanacak.

Müzayedeyi düzenleyen firmanın kurucusu Hüseyin Kocabaş, müzelerde sergilenecek kadar önemli olan eserler arasında Mustafa Kemal Atatürk’ün ceketinin bütün eserlerden ayrı olduğunu ifade etti. Pek çok önemli esere yer veren müzayedede öne çıkan eserler arasında, Sultan Abdülaziz Han’ın altın pırlantalı murassa enfiye kutusu, ‘Altın Çağ’ ressamı Bavyera Jacobus Potma’nın 1683 tarihli başyapıtı Lectio Religio, Sultan 3. Selim Han’ın tahta çıktığı yıl Mescid-i Nebevi için yaptırdığı Puşide-i Şerife de yer alıyor.  Ayrıca padişahlara ve saraya yapılmış tablolar, Osmanlı hanedan ailesinden çıkmış sultanlara ait mücevher ve sorguçlar, tuğralı gümüşler ve saray erkânına ait askeri eserler de satışa çıkarılacak.

“EN ÖNEMLİ ESERLERİ BEĞENİYE SUNUYORUZ”

Müzayedeyi düzenleyen firmanın kurucusu Hüseyin Kocabaş, “Yaklaşık sezon başından beri hazırlandığımız bir müzayede. Çok özel parçalar toparladık. Müzelere layık tarzda parçalar ki zaten müzayedemizin adı, ‘Müzelik Eserler Müzayedesi’ son yıllarda muhtemelen bugüne kadar çıkmış en önemli eserleri beğeniye sunuyoruz bu müzayedede. Özellikle Türk-İslam eserleri ağırlıklı bir müzayede. Haneden ailesinden koleksiyonlarından çıkmış birçok eser, sultanların kullandıkları bazı eserler, Türk oryantalist resim sanatına ait önemli parçalar ve tabi ki hepsinden ayrılacak olan Atatürk’ün güderi ceketi var. Sultan Abdülaziz Han’ın altın murassa tabakası, Sultan 2. Abdülhamit Han’ın tabakası, Neslişah Sultan’ın murassa pırlantalı asa sapı, Mısır Prensi’nin köstekli saati gibi çok özel parçalar var. Bunların yanında Sultan 3. Selim Han’ın tahta çıktığı ilk sene Mescid-i Nebevi için yaptırmış olduğu Puşide-i Şerife beğeniye sunuluyor” şeklinde açıklamalarda bulundu.

“1 DOLAR İLE BAŞLAYACAK”

125 eserden oluşan ve ekspertiz değeri 15 milyon doların üzerinde olan koleksiyon teklif usulü ile satışa sunulacak. Bütün eserlerin açık arttırmada başlangıç fiyatı 1 dolardan satışa çıkacak.
Koleksiyoncular, özel müzeler ve yurtdışından birçok meraklı alıcının ilgi göstereceği müzayedede Sultan Abdülaziz Han’ın altın murassa tabakası 140 bin – 160 bin dolar, 110.92 Karat Uluslararası (GIA) Sertifikalı pırlanta 6 milyon – 8 milyon dolar, Altın Çağ Ressamı Bavyera Saray Ressamı Jacobus Potma’ya ait 1683 Tarihli Başyapıt 300 bin – 500 bin dolara arası alıcı bulması bekleniyor.

Benzer Haberler