Atatürk’ün annesine hakaret etmişti… Nişanyan, Atatürk heykeline saldıranlarla yarışıyor

17 Kasım 2018 Cumartesi

İzne ayrıldığı İzmir Foça Açık Ceza İnfaz Kurumu’na teslim olmayan daha sonra Avrupa’ya kaçtığı öğrenilen firari Sevan Nişanyan, tek adam rejimi ile Atatürk Cumhuriyeti’nin benzer olduğu yönünde ifadeler kullandı.

Türkiye Cumhuriyeti kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk’e Twitter hesabı üzerinden hakaret eden firari Sevan Nişanyan, yeniden Atatürk’ü ve Cumhuriyeti hedef aldı.

Nişanyan, Türkiye’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk ile Cumhurbaşkanı Erdoğan döneminin “Gerek yapı olarak, gerek kişilik olarak, ayıptır söylemesi, çok benzeştiğini” söyledi.

Ahval’den Eylem Yılmaz’ın sorularını, Nişanyan’ın yanıtlarının bir bölümü şöyle:

Atatürk dönemi bir tek parti dönemiydi. Sizce bugün de bir tek parti yönetimi var mı? O zaman ki cumhurreisliği ile bugünkü başkanlığı kıyaslarsanız ne dersiniz?

Çok benzeşiyorlar. Gerek yapı olarak, gerek kişilik olarak, ayıptır söylemesi, çok benzeşiyorlar. İzlediği rota, evrimi de çok benziyor. Doğrusunu isterseniz, biri çıkıp da Türkiye’nin son yüzyıldaki, 120 yılındaki üç büyük liderini; Abdülhamit, Mustafa Kemal ve Recep Tayyip Erdoğan’ı kıyaslayan ciddi bir çalışma yapsa ne kadar ilginç olur. Çünkü çok büyük benzerlikler var. Kurulan rejimin niteliği açısından da çok büyük benzerlikler var.

Mesela?Türkiye’de dönem dönem bir gevşeme, bir demokrasi, bir özgürlük, bir çokseslilik illüzyonu sarar ortalığı. Sonra güçlü bir lider gelir, yumruğu çakar ve susturur. Susturmaktan başka bir çare bulamaz. Her üç vakada da bunu çok net görüyoruz. Öyle anlaşılıyor ki, bu ülke başka türlü yönetilemiyor. Doğrusunu isterseniz her üçünde de ciddi herhangi bir siyasî inancın veya ideolojik tutarlılığın izini göremiyoruz. Üçü de tamamen pragmatik politikacılardır. Güç neyi gerektiriyorsa onu yapmış insanlardır. Kullandıkları retorik, kullandıkları söylem birbirlerine çok benziyor. O açıdan ben benzerlikler görüyorum.

NİŞANYAN’IN ATATÜRK’ÜN ANNESİNE HAKARET ETTİĞİ PAYLAŞIM:

Firari Nişanyan, tepkiler üzerine yaptığı bu paylaşımı silmişti…