Atatürk Havalimanı’ndaki iş makineleri yıkıma başladı

17 Mayıs 2022 Salı

Atatürk Havalimanı’nın yıkılarak yerine hastane ve millet bahçesi projesinin yapılması için çalışmalar başladı. CHP Heyeti havalimanının yakınında AKP iktidarı tarafından alınan bu karara ilişkin açıklama yaptı. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı bölgede içerideki iş makinelerinin görüntülenmesine izin verilmedi.

Atatürk Havalimanı’nda çalışma yapan iş makinelerini görüntüleri TELE 1 kameralarına yansıdı. Millet bahçesi ve hastane kurulması için Atatürk Havalimanı’nda iş makineleri çalışmalara başladı. Çalışmanın pistler üzerinde değil, uçakların pist ile park yeri arasındaki ulaşımının sağlandığı taksi yolunda yapılması dikkat çekti.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğanay Tolunay, havalimanında pistlerin bulunduğu yerlerin bu şartlarda ağaç dikimi için uygun olmadığına dikkat çekti. Tolunay, “Pistlerin bulunduğu alanlara ağaç dikilmesi için pistlerin kaldırılması ya da kırılması gerekiyor. Başka bir yöntemle de pistlerin üzerine dışarıdan en az 1 metre kalınlığında toprak serilmeli. Bu uygulamalar haricinde orada bir millet bahçesi yapılması mümkün değil” diye konuştu.

“YANGIN ÇIKABİLİR’

Sivil uçuşlara kapatılan Atatürk Havalimanı’nın halen protokol uçuşları için kullanıldığını anımsatan Tolunay, “Alanın hem millet bahçesi hem de havalimanı olarak ortak kullanılması planlanıyorsa çok dikkatli olunması gerekiyor. Uçak yakıtları yangınlara neden olabilir” ifadelerini kullandı.

Eski Adalet Bakanı Prof. Dr. Hikmet Sami Türk ise Atatürk Havalimanı’nın millet bahçesi yapılması amacıyla yıkılacak olmasına ilişkin, “Dünyanın başka hiçbir yerinde de böyle bir uygulamanın örneği yoktur. Bu durumun sorumluları, elbet bir gün bunun hesabını vereceklerdir. O nedenle şimdi yapılması gereken 89 yıllık havalimanı hizmetlerinin sürdürülmesini sağlamaktır” açıklaması yaptı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ise sosyal medyadan proje görselleri paylaşıp “İstanbul Atatürk Havalimanı’nda yapacağımız Türkiye’nin en büyük millet bahçesi, ilk fidanlarıyla buluşmak için gün sayıyor” ifadelerini kullandı. Projeye göre Atatürk Havalimanı’nın bir bölümü uçuşlar için kullanılıyor. Planda ibadethane de var. Kurum’un açıklamasının ardından bölgede iş makineleriyle çalışma yapıldı. Pistin bazı yerlerinde çukurlar görüldü.

Kaftancıoğlu: Yarın Atatürk Havalimanı’na gidiyoruz

 

 

Benzer Haberler