Erdoğan, ‘Kemalizm virüstür’ diyen Selman Öğüt’ü rektör atadı

1 Aralık 2023 Cuma

“Kemalizm virüstür” diyen Selman Öğüt, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla İstanbul Esenyurt Üniversitesi’ne rektör olarak atandı.

Resmi Gazete’de AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla atama kararları yayımlandı. Atatürk’ü hedef alan açıklamaları nedeniyle Medipol Üniversitesi’ndeki görevinden alınan Selman Öğüt Esenyurt Üniversitesi’ne rektör olarak atandı. Öğüt’ün akademisyen olabilmek için Berat Albayrak’a mail gönderdiği iddia edilmişti. Öğüt’ün akademik tezinde ise özgünlük olmadığı ileri sürülmüştü.

Selman Öğüt kimdir?

Diğer rektör atamaları şöyle:

Antalya Belek Üniversitesi Rektörlüğü’ne Prof. Dr. Mehmet Yazıcı

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. İsmail Boz

İstanbul Okan Üniversitesi Rektörlüğüne Prof. Dr. Güliz Müğan

‘KEMALİZM VİRÜSTÜR’ DEMİŞTİ

Öğüt, Haber Global’de Erhan Ertürk’ün sunduğu Müzakere programındaki sözleri ile gündeme gelmişti. Programda Atatürk’ün hamlelerini eleştiren Öğüt, “Kemalizm virüstür” dedi. Programın sunucusu Ertürk ise, “Atatürk devrimlerini tartışmaya açıyorsunuz bugün. Geri gelsin mi hilafet?” diye sordu. Öğüt, bu soruyu yanıtlamadı. “Mustafa Kemal Atatürk şu anda olsa, bu devirde yaşasa Tayyip Erdoğan’ı desteklerdi” sözlerini kullanan Öğüt, Ertürk’ün, “Bunu bilemeyiz, speküle ediyoruz şu anda” tepkisiyle karşılaştı. Öğüt, moderatör Ertürk’ün kendisine karşı “haysiyet suikastlığı” yaptığını iddia etti. Selman Öğüt, yayını terk ettikten sonra sosyal medya hesabından, “Provokatörden moderatör olmaz” diye yazdı.

KEMALİZMİ HEDEF ALAN PAYLAŞIM

Selman Öğüt, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, “Kemalizm bir virüstür, devlet ise vücuttur. Virüs vücuda zarar verebilir, ama virüs virüstür, vücuda hükmedemez.

Vücuda kalp ve beyin hükmeder. Erdoğan Kemalistlere devletin vücudundan temizlenen bir virüs türü olduklarını göstermiştir” ifadelerini kullandı. Paylaşım sonrası sosyal medya ayağa kalktı.

AKADEMİSYEN OLMAK İÇİN BERAT ALBAYRAK’A MAİL ATTIĞI İDDİA EDİLMİŞTİ

Selman Öğüt’ün 13 Ekim 2015’te, jüri üyelerinin ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın kendisini yetersiz bulmasından sonra Erdoğan’ın damadı ve dönemin Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a mail attığı iddia edilmişti.