Atanamayan öğretmen derdini anlattı, Akşener elini öptü

24 Kasım 2021 Çarşamba

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla kürsüye atanamayan öğretmen Ekrem Demir’e bıraktı. Akşener, kürsüde “Markette, kafede, inşaatta çalışmak için mi öğretmen olduk?” diye konuşan Ekrem öğretmenin elini öptü.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Akşener, 24 Kasım Öğretmenler Günü sebebiyle kürsüyü atanamayan öğretmen Ekrem Demir’e bıraktı. Ekrem Öğretmen ise yaptığı konuşmada, “Bu özel günü canı gönülden büyük bir mutlulukla ve gururla kutlamak isterdim. 4 yıldır atanamayan, şu an bir markette çalışan, idealist bir öğretmen olarak neyi kutlayayım? Kutsal sayılan mesleğin itibarsızlaştırılmasını mı, öğretmenlerin göz göre göre ölüme terk edilmesini mi, emeklerimizin sömürülmesini mi, hayallerimizin yıkılmasını mı, bileğimizin hakkıyla kazandığımız sınavlardan mülakat denilen torpillerle elenmemizi mi, ana babalarımızdan harçlık istemekten utandığımız için ne iş olsa yapar hale gelmemizi mi, neyi?” ifadelerini kullandı.

Atanamayan öğretmenlerin yaşadıklarını anlatan ve Türkiye’de 80 bin ücretli öğretmen olduğunu söyleyen Ekrem öğretmen, “Milli Eğitim Bakanlığı, 2020 yılında ücretli öğretmenlerin ücretini saat başı 19 TL olarak belirledi. Bir ayda 120 saat çalışan ücretli öğretmenin aylık ücreti yaklaşık 2.200 TL” dedi. Demir ayrıca, bugün pek çok ücretli öğretmenin 120 saatten daha az çalıştığını ve bu yüzden binlerce öğretmenin asgari ücretin altında maaş aldığını ve açlık sınırın altında yaşam mücadelesi verdiğini söyledi.

“Markette, kafede, inşaatta çalışmak için mi öğretmen olduk?” diye soran atanamayan öğretmen Ekrem Demir sözlerine, “Her ile üniversite açtım, açık öğretim fakültelerine her bölümü ekledim demek kolay, önemli olan buralarda okuyup mezun olan öğretmenlerimiz mesleklerini yapabiliyorlar mı?” şeklinde devam etti.

ELİNİ ÖPTÜ

Atanamadığı için hayatına son veren öğretmenlerden de bahseden Demir, “Bu ayıp, istihdama göre öğretmen yetiştirmeyen, hatta ihtiyacı kadar bile öğretmen atamayan iktidarındır” dedi. Demir sözlerine şu şekilde son verdi:

“Mesleğimizi onurla ve haysiyetle yapacağımız, geleceğe yön verecek nesiller yetiştireceğimiz günleri umut ederek yaşamaya devam edeceğiz”

Sözlerini bu şekilde sonlandıran Ekrem Demir öğretmenin yanına İYİ Parti lideri Akşener geldi. Akşener önce Ekrem Öğretmen’in elini tutarak havaya kaldırdı, daha sonra ise elini öptü. “Yazık bu gençlere” diyen Akşener’in gözleri doldu.

Akşener’den Erdoğan’a ‘ihanet’ suçlaması

Benzer Haberler