Asya’dan esen “bubble tea” rüzgarı İzmir’i sardı

Yayın tarihi: 17 Mart 2023 Cuma 4:31 pm - Güncelleme: 17 Mart 2023 Cuma 4:31 pm

Tayvan menşeli çay reçetesine sahip bubble tea, İzmirlilerin radarına girdi. Bubble tea’ye özel mekan konsepti yaratarak ilk olarak İzmir’de açan Freelance Group, içecek alışkanlıklarını değiştirme hedefiyle geliyor.

Yeme içme sektörünü bir dönem etkisi altına alan lokma, süt mısır, çiğköfte, kahvenin ardından, şimdi de İzmir’de gün geçtikçe popülerleşen bubble tea” trendleri zorluyor. Freelance Group’un Kurucusu Hüseyin Başaran, İzmir’deki çok sayıda işletmelerinin yanına eklemiş olduğu yeni girişimi Bobanova Tea ile farklı tarifleri ve renkli sunumlarıyla, Tayvan menşeli bubble tea’ye özel bir konsept yaratıyor ve ilk olarak İzmir’de deniyor. Bubble tea’nin tek seçenekli sıradan bir içecekten daha fazlası olduğunu söyleyen Hüseyin Başaran, müşterilerine zengin bir menü sunarak sektöre yeni bir soluk getirmeyi hedefliyor.

ASYA’DAN DÜNYAYA YAYILAN YENİ TREND: BUBBLE TEA

Tayvan’da 1980’lerde ortaya çıkan “bubble tea“nin son yıllarda dünya genelinde yaygınlaşarak geniş bir kitleye hitap etmeye başladığını söyleyen Hüseyin Başaran, çay, süt veya kahve bazlı hazırlanabilen bu renkli içeceğin İzmir de dahil olmak üzere dünya genelinde artan popülaritesini şu sözlerle anlattı: “Bubble tea, özellikle gençler tarafından tercih edilen eğlenceli ve lezzetli bir içecek. Sıradan içeceklerin dışında bir deneyim sunması ve kahve, süt, meyve suyu, şeker gibi farklı tatlarla birleştirilerek damak zevkinde keşif yolculuğuna çıkarmasıyla gençlerin ilgisini çekiyor. Biz de Freelance Group olarak gençlerin merak duyduğu bu içeceği yerelleştirmek ve kendimize özgü bir tat oluşturmak için Bobanova isimli mekanımızın açılışını yaptık. Burada müşterilerimize en taze malzemelerle hazırladığımız zengin bir menü sunuyoruz. Gençlerin sıcak ve samimi bir kafe ortamındaki sohbetine bubble tea menümüz ve çok sevilen tatlımız Bobamagla eşlik ediyoruz.”

BUBBLE TEA İLE SEKTÖRÜN DİNAMİKLERİNİ DEĞİŞTİREECEKLER

Renkli ve ilginç sunumlarının sosyal medyada paylaşılan fotoğraf ve videoları sayesinde organik şekilde geniş bir kitleye ulaştıklarını ifade eden Hüseyin Başaran, sözlerini şu şekilde sonlandırdı: Sayıları hızla artan kafeler, kahve tüketimini artırarak adeta geleneksel Türk çayını tahtından etti. Çay, dünya genelinde de giderek popülerleşen bubble tea ile adeta geri dönüyor! Biz de Bornova Küçükparkta bu konsepti üniversiteli gençlerin sosyalleşebileceği bir kafe ortamında hayata geçirdik ve müşterilerimize lezzetli, kaliteli ve özgün bubble tea çeşitleri sunmaya başladık. Amacımız, bubble tea kültürünü İzmir’de yaygınlaştırmak, diğer şehirlere taşımak ve sektöre yeni bir soluk getirmek. Yenilikçi girişimimiz Bobanova, yaratıcı ve oldukça ‘fotojenik’ atmosferiyle İzmirin en popüler buluşma noktalarından biri olmaya aday.”