Asırlık ağaçlar beach club için kesildi!

24 Ocak 2022 Pazartesi

Asırlık ağaçlar beach club için kesildi!

İzmir’in Çeşme ilçesinin Altınkum Beşevler bölgesindeki asırlık ağaçlar beach club için kesildi. Ağaçların kesildiği görüntüleri yurttaşlar yakaladı.

Yeşil alan tahribatından İzmir’in Çeşme kıyıları da nasibini aldı. Anayasa ve kıyı kanununa göre halkın kullanımına açık olması gereken plajlar özel işletmeler tarafından kiralanarak veya işgal edilerek halkın ücretsiz kullanımına kapatılıyor. Çeşme’de bulunan Altınkum Beşevler bölgesinde ‘beach club’ için asırlık ağaçları kesildi. Ağaçların kesilme görüntülerini bölge halkı yakaladı.

Çeşme Çevre Platformu Sözcüsü Dr. Ahmet Güler, bölgenin birinci derece sit alanı olduğunu söyledi.

“İŞGALLERE KARŞI DURACAĞIZ”

Güler, yaptığı açıklamada, “Doğayı katleden kişiler kontrole giden jandarma ve Çeşme Belediyesi’ne ‘İzmir Çevre Müdürlüğü’nden iznimiz var’ dediler. ABelediye ve jandarma tutanak tutarak İzmir Çevre Müdürlüğü’ne yolladılar. Çeşme Çevre Platformu ısrarla İzmir Çevre Müdürlüğü’ne ulaşmaya çalışıyor. Ancak Çevre Müdürlüğü’nde konu ile ilgilenen muhatap bulunamıyor. Ayrıca iznimiz var bakanlıktan denilen alan birinci derece sit alanı olup hiç bir yapılaşma ve tesise izin verilmemektedir. Hukuki ve toplumsal mücadele kararı aldık, Çeşme’nin betonlaşmasına, koy işgallerine karşı duracağız” dedi.

Güler ayrıca, durumun CİMER ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na şikâyet edildiğini de duyurdu.

Erdoğan imzaladı, Ankara ve Mersin’e talanın kapısı açıldı

Benzer Haberler