Asılsız ihbarla Sözcü muhabirinin evine polis baskını

Yayın tarihi: 13 Ekim 2022 Perşembe 9:15 am - Güncelleme: 13 Ekim 2022 Perşembe 1:39 pm

Sözcü Gazetesi muhabiri Sayime Başçı’nın İstanbul Şişli semtindeki ‘canlı bomba’ ihbarı gerekçe gösterilerek evde olmadığı sırada polisler tarafından basıldı.

Sözcü’de yer alan habere göre, kalabalık bir şekilde Sayime Başçı’nın oturduğu dairenin önüne gelen polisler, kapıyı koçbaşıyla kırarak içeri girdiler. Olay anında Başçı evde yoktu fakat komşular olaya müdahale etmek istedi. Polisler tarafından önce ‘İçeri girin, karışmayın!’ şeklinde uyarılan komşular daha sonra polisle, Adana’da bulunan Başçı’nın telefonla konuşmasını sağladılar ve ihbarın asılsız olduğu ortaya çıktı.

Polisler muhabirin evinin kapısını koçbaşıyla kırdı.

Sayime Başçı yaşadıklarını şöyle anlattı: “Ben Adana’daydım. Dün gece saat 02:00 gibi komşum aradı. ‘Kapını kırıyorlar, polisler geldi’ diye. Polislerle konuştum. ‘Burada mı oturuyorsunuz?” dediler, adımı soyadımı, ne iş yaptığımı, nerede çalıştığımı sordular. ‘Bir ihbar aldık, kimse açmayınca da girmek zorunda kaldık’ dediler. Daha sonra ilçe emniyetten aradılar. İhbarı söylediler ama ayrıntılı bilgi verilmedi. Muhtar da aradı, tutanak tutmuşlar. Zaten detaylı arama yapılmamış.”

Sabah 06:00 uçağıyla İstanbul’a gelen Başçı, “Polis oradaydı. Zararı emniyetin karşılayacağı söylendi. Asılsız ihbarı yapan kişinin peşine düştüler” dedi.

İhbarı yapan kişi hakkında bilgi verilmedi.

E-MAİL İLE CANLI BOMBA İHBARI

Muhabirimiz Sayime Başçı, evinde canlı bomba olduğu yönündeki asılsız ihbarın emniyete bir e-mail yoluyla ulaştırıldığını öğrendiğini söyledi. Evine giren polislerin kendisine ihbarı yapan kişi hakkında hiçbir bilgi vermediğini dile getiren Başçı “Ama ‘bir mail atıldı’ dediler. Sadece mail üzerine olan bir olay ama açık adres de verilmiş. Benim kim olduğum belli, ikametgahım, adım soyadım, hepsi ellerinde sonuçta. Basın kartım var benim. Tüm bilgilerimiz e-devletten bulunabiliyor zaten. Ama polisin adımı soyadımı bile kapıda öğrenmiş olması çok garibime gitti. Bir ihbar oluyor, ‘Burada kim oturuyor?’ diye bakılmadan kapı kırılarak giriliyor. Evet, terör olayları var, sıkıntılı dönemlerden de geçiyoruz ama şok edici bir durum bu. Gece olması da daha kötü oldu. Komşularımız rahatsız oldu. Ben Adana’da şok içinde kaldım. Evde olsam daha kötü olabilirdi. Nasıl bir giriş olacaktı, ne yapılacak, ne ile karşılaşacaktım bilemiyorum açıkçası” diye duygularını dile getirdi.

TGC’DEN AÇIKLAMA: AĞIR BİR BASKI ÖRNEĞİDİR

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, bir elektronik posta ile yapılan asılsız ihbarın ardından Sözcü muhabiri Sayime Başçı’nın evinin kapısının güvenlik güçleri tarafından koçbaşıyla kırılmasıyla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada şu görüşler yer aldı: “Gazetecilere yönelik sözlü ve fiziksel şiddetle ilgili her gün yeni bir olaya tanıklık edilmektedir. Son olarak elektronik posta ile geldiği belirtilen ‘canlı bomba var’ ihbarı araştırılmadan Sözcü muhabiri Sayime Başçı’nın İstanbul-Şişli’deki evinin kapısı koçbaşıyla kırılmıştır. Meslektaşımızın oturduğu dairenin önüne 02.00 gelen polisler, kapıyı koçbaşıyla kırarak içeri girmişlerdir. Daha sonra Adana’da bulunan Sayime Başçı’ya komşuları aracılığıyla ulaşan polisler ‘evde canlı bomba bulunduğu’ yolundaki asılsız ihbarın elektronik posta ile ulaştığını iletmişlerdir. Olayla ilgili hiçbir ön araştırma yapılmadan, meslektaşımızın haklarını hiçe sayan ve evine zarar veren bu hukuksuz uygulama kabul edilemez. Seçim öncesi gazetecileri ve haberlerini Sansür Yasası ile tamamen engellemeye çalışan iktidarın İçişleri Bakanlığı’na bağlı güvenlik güçlerinin koçbaşıyla gazetecinin kapısını kırması, ağır bir baskı örneğidir. Tüm gazetecilere bu hukuk dışı uygulama ile mesaj verilmeye çalışılmaktadır. Hukuk açısından utanç örneği olan bu uygulamaya izin veren, olayı araştırmadan müdahale eden kişilerle ilgili olarak İçişleri Bakanlığı’nın görevini yapmasını, kamuoyunu bilgilendirmesini bekliyoruz. Meslektaşımıza ‘geçmiş olsun’ diyoruz. İktidar ve ortaklarının hedef gösterdiği meslektaşlarımızla dayanışma içinde olmayı ve haksızlıkları görünür kılmayı sürdüreceğimizi duyuruyoruz.”

Canlı bomba yeleğiyle yakalandı