Aşılamada yeni dönem: Özel sektör ve meslek odalarına inisiyatif

10 Ağustos 2021 Salı

Koronavirüs tedbirlerinin gevşetilmesiyle beraber vaka sayıları yeniden tırmanışa geçti. Aşılama oranının düşük kalması vaka sayılarındaki artışın en büyük sebebi olurken yeni dönemde özel sektör ve meslek odalarına inisiyatif verilecek.

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısında aşı olanlara öncelik tanınması ve birçok konuda pozitif ayrımcılık adımlarının atılması bekleniyor.

Pandemiye karşı şu anda en büyük mücadele aracı olan aşılamanın hızlanması ve toplumun daha geniş kesimine yayılması için “sivil inisiyatif” dönemi başlıyor. Aşılama oranlarının arttırılması konusunda meslek örgütlerinden AVM’lere kadar bir çok kurum ve kuruluşun devreye girmesi bekleniyor.

EKİM AYINA KADAR SINIRLAMA BEKLENMİYOR

Sabah’ta yer alan habere göre, ekim ayına kadar pandemi çerçevesinde sınırlamalara ilişkin kararlar alınması beklenmiyor. Okulların açılması, kentlere ve kapalı mekanlara dönüş ile birlikte ortaya çıkacak tablo bu kararların ne olacağını da ortaya koyacak. Aşılamada istenen rakamlara ulaşılamaması ve tablonun sıkıntılı olması halinde bir takım önlemler yine devreye girecek. Ancak geçmişte olduğu gibi sert değil, daha az, kontrollü bir sistem olması bekleniyor. Denetimler konusunda da yeni yöntemlerin devreye sokulması üzerinde duruluyor.

KENDİ ÖNLEMLERİNİ ALACAKLAR

Pandemi sürecinden en fazla etkilenen kafe, lokanta, spor salonları, AVM’ler bir daha kapatma kararı verilmesini istemiyor. Bunun için aşılama konusunda sivil inisiyatifin devreye girmesi bekleniyor. Fabrikalar, AVM, lokantalar başta olmak üzere aşıya yönelik pozitif ayrımcılık kararlarının açıklanması, buraya girişler ve kullanımda aşı olanlara öncülük tanınması bekleniyor. Meslek örgütleri bu alandaki kararlarını yavaş yavaş açıklamaya da başladı.

 

Benzer Haberler